Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny21. 6. 2024 10:19

Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovního ruchu

Nová strategie cestovního ruchu, kterou včera schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna přilákat individuální bonitní cestovatele, kteří do metropole jezdí za kulturou, památkami a historií.

Klára Janderová autor

tisková mluvčí Prague City Tourism

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní projekty, které přispívají k udržitelnému cestovnímu ruchu. V aktuálním implementačním plánu je nyní 29 projektů, na kterých město se svými partnery a Prague City Tourism budou v následujících třech letech pracovat.

„Poslední dva roky se cestovní ruch v Praze stabilizoval a podle dat je vidět, že se cestovní ruch ubírá správným směrem. Proto jsme předložili novou a zároveň navazující Strategii cestovního ruchu nesoucí příznačný název S respektem k Praze. Díky tomu, že tento dokument schválilo celé zastupitelstvo napříč politickým spektrem, potvrzuje linii, kterou se Praha bude v oblasti cestovního ruchu i nadále ubírat,“ říká náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Lákají památky, kultura i dobré jídlo

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na první místě ukázalo, že město nastolilo správný směr, jak turismus v Praze kultivovat a stabilizovat. Podle dat je vidět, že cestovatele motivuje k návštěvě Prahy kultura, historie, památky, ale třeba i dobrá gastronomie a jsou ochotni si za kvalitní zážitky i připlatit. Například stoupla průměrná útrata turistů o 40 % v porovnání s rokem 2019.

„Nová strategie pokračuje v nastaveném kurzu, to znamená, že veškeré naše marketingové kampaně cílí na individuální cestovatele, kteří přijedou do Prahy za památkami, kulturou a dobrou gastronomií a stráví zde delší čas, a tím pádem utratí i více peněz,“ pokračuje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Vedle připravené strategie hl. m. Praha společně s Prague City Tourism jednotlivé aktivity v oblasti turismu bude nově koordinovat i na evropské úrovni s dalšími městy jako je Amsterdam, Barcelona a další. V rámci platformy Aliance pro udržitelný cestovní ruchu si jednotlivá města a destinační organizace budou sdílet data a praxi při nastavování rovnováhy mezi cestovních ruchem a zájmy rezidentů.

Součástí připravovaných projektů, jež jsou součástí strategie, je například revize vzdělávacího systému průvodcovských služeb, plán na řešení problému s krátkodobými pronájmy nebo nová turistická aplikace My Prague.

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...