Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny21. 6. 2024 07:00

V Praze se konal největší bitcoinový festival v Evropě

V pražských Letňanech se uskutečnil třídenní bitcoinový festival, největší svého druhu v Evropě. Event s názvem BTC Prague odstartoval 13. června a uvedl největší světové experty v tomto oboru. Hlavním lákadlem pro více než osm tisíc zaregistrovaných účastníků bylo vystoupení Michaela J. Saylora, šéfa americké MicroStrategy, která vlastní přes 210 tisíc bitcoinů, největší podíl na světě.

Roman Hrůza Roman Hrůza autor

Roman Hrůza, zakladatel a jednatel komunikační agentury RHA. V oboru PR a marketingu působí více než 15 let. Jeho specializací je strategická komunikace v oblastech energetiky, investic, zdravotnictví, technologií či potravinářství. Zabývá se i Public Affairs a vytvářením B2B vztahů. Je zároveň vydavatelem oborového časopisu Pivo Bier Ale, působí v několika neziskových organizacích.

Foto: RHA Communications Michael J. Saylor během svého vystoupení Foto: RHA Communications

V Praze během svého vystoupení mimo jiné představil 21 pravidel soužití s bitcoinem. Mimo jiné uvedl myšlenku: Investujte do bitcoinu jen tolik, o kolik nemůžete přijít. Tedy úplně obrácenou myšlenku, než kterou slýcháme od tuzemských finančních poradců, kteří radí investovat právě „nepotřebné“ přebytky.

Dalším pravidlem podle Saylora je výše ceny, za kterou si bitcoin koupíte. „Každý kupuje bitcoin za takovou cenu, jakou si zaslouží,“ uvedl Saylor. Vysvětlil to tak, že ten, kdo pochopí smysl bitcoinu dříve, si zaslouží lepší cenu. Podle něho bitcoin nechápou převážně ti, kteří ho nepotřebují a tím narážel například na to, že ho kritizují hlavně ti, kdo profitují v jiných oborech byznysu. On vnímá naopak bitcoin jako příležitost pro každého.

Pořadatelem konference je ostravský rodák Martin Kuchař, který se na bitcoinové scéně pohybuje od roku 2017. V Ostravě pořádá již pátým rokem technologický ChainCamp, v Praze nyní společně se svým bratrem Matyášem uspořádal druhý ročník BTC Prague. „Letos se nám podařilo sehnat zvučná jména zahraničních spíkrů díky tomu, že jsme získali po loňském prvním ročníku důvěru bitcoinové komunity. Spíkři, co zde byli, nás doporučili. Za úspěch akce jsme také vděční hlavnímu partnerovi, společnosti SatoshiLabs, pod kterou spadá i český Trezor. Tato česká technologická společnost se těší celosvětovému uznání a respektu,“ říká Martin Kuchař.

Foto: RHA Communications Největší bitcoinový festival v Praze se těšil velkému zájmu kryptofanoušků i zástupců technologických firem. Foto: RHA Communications

„Nevidím jinou možnost, kam spořit peníze“

Češi si bitcoin opravdu velmi oblíbili. K více než osmi tisícovkám účastníků bitcoinového festivalu patřil i Adam Urban z Prahy, kterému jsme položili několik otázek, co ho k účasti a do světa bitcoinu přivedlo.

 

Pane Urbane, co vás motivuje, jako běžného Čecha, k důvěře v bitcoin?

Hlavní motivací je, že dnes nevidím jinou možnost, kam spořit peníze. Bitcoin pro mě představuje prostředek k odkládání určité finanční rezervy. Myslím si, že se zde nebudou peníze znehodnocovat jako všude jinde, naopak, je tam velký potenciál jejich zhodnocení. To ale vnímám jako přidanou hodnotu, ne jako primární motivaci. Smysl mi to dává též technologicky. Klíčový důvod pro mě je i ten, že jde o předem omezené, jasně dané množství. Nechci spořit do něčeho, čeho stále přibývá.

 

Prozradíte, kolik BTC držíte?

Ne, na tuhle otázku v bitcoin komunitě odpovídáme: Bohužel žádné bitcoiny už nemám, protože mi spadla kryptopeněženka při výletě lodí do moře. Ale teď vážně. Jakékoli množství bitcoinu, i byť to je malý zlomek za pár stokorun, je dobrý začátek. Mnoho lidí si myslí, že už do bitcoinu nepůjde, protože už to je hodně drahé. Ale o tom to není. Jak říkal p. Saylor na své přednášce, každý si koupí bitcoin za takovou cenu, jakou si zaslouží.

 

Jaké podle vás nyní vládnou v bitcoin světě trendy?

Za posledních pár let se ekosystém kolem bitcoinu velmi zprofesionalizoval. Ať už je to těžba, napojené služby pro obchodníky, adopce – například akceptace bitcoinu na e-shopech nebo trezor – osobní správa svého bitcoin účtu. To se posunulo velmi rychle. Potom jsou tu oblasti, na kterých je potřeba ještě pracovat. Hlavním cílem je zpřístupnit bitcoin širšímu okruhu lidí, zjednodušit jeho dostupnost. K tomu velmi přispívá česká firma Trezor, která je světovým lídrem v oblasti správy bitcoinů. Letos v létě představí inovaci v podobě produktu Trezor Safe 5, který bitcoin lidem opět přiblíží.

 

Vnímáte nějaké hrozby?

Nevidím fatální hrozby, spíše nepříjemnosti a překážky. V ČR je to objektivně chybějící legislativní rámec a nevole bank interagovat s firmami zabývající se krypto byznysem. Tím si celosvětově velmi škodíme.

 

Co vás zaujalo na letošním BTC Prague?  

Nenechal jsem si ujít zvučná jména, jako je Michael Saylor z MicroStrategy, Jack Mallers z firmy Strike,  která zprostředkovává bitcoinové platební brány nebo Adama Backa z Blockstreamu, firmy, která inovuje např. těžbu bitcoinu (maining). Zaujali mě ale i čeští spíkři, protože nás považuji za jednu ze zemí, která hodně přispěla k tomu, že se bitcoin dostal tam, kde je.

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...