Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny8. 7. 2024 10:40

Do Rumunska míří český systém pro sledování letového provozu

Pardubická společnost ERA podepsala smlouvu s rumunským řízením letového provozu ROMATSA. Na jejím základě dodá systém pro sledování pohybu letadel v okolí mezinárodního letiště Brašov-Ghimbav. Firma tak dále rozšíří svůj systém WAM East pro monitoring letového provozu ve východní částí Rumunska.

Lenka Reichová autor

Foto: ERA Pardubická společnost ERA dodá svůj systém pro sledování letového provozu letišti v rumunském Brašově. Foto: ERA

Na základě projektu ERA přidá další pozemní stanice do již existující sítě systému WAM East. Jedná se o celoúzemní přehledový systém pro řízení letového provozu jménem MSS (Multisenzorový sledovací systém), kombinující dvě osvědčené technologie: multilateraci a ADS-B. Hlavním cílem rozšíření systému je zvýšení bezpečnosti letového provozu v okolí letiště Brašov.

ROMATSA je jedním z našich TOP zákazníků. Od počátku naší spolupráce v roce 2011 ERA postupně instalovala v Rumunsku několik celoúzemních systémů, které dohromady pokrývají téměř celý vzdušný prostor nad jeho územím,“ uvedl generální ředitel ERA Ondřej Chlost.

Seznam ERA systémů, které bezchybně fungují v Rumunsku, se tak za 13 let rozrostl již na 6 položek:

  • Prvním instalovaným systémem byl v roce 2011 systém monitoringu letů v okolí tří velkých mezinárodních letišť: Kluž-Napoca, Sibiu a Târgu-Mures.
  • Dvě rozšíření tohoto systému v letech 2013 a 2014 měla za úkol zajistit přehled o fázích letu v nízkých letových hladinách, což byla výzva, protože především letiště v Kluži leží v kopcovité krajině.
  • Další projekt WAM Rom Sud z roku 2016 se soustředil na pokrytí jižní části země včetně vylepšení pokrytí oblasti přiblížení k letišti Otopeni, sloužícímu hlavnímu městu Bukurešti.
  • Na tomto letišti, známém též jako Mezinárodní letiště Henriho Coandă, ERA rovněž instalovala pozemní sledovací systém MLAT a systém pro sledování pohybu vozidel SQUID na letištní ploše.
  • Zatím poslední projekt ERA na východě Rumunska, výše zmíněný WAM East, započal před dvěma lety. Přidáním tohoto regionu k již dříve pokrytým částem na jihu a ve středu země získali letoví dispečeři v Rumunsku již téměř kompletní přehled nad letovým provozem nad celou zemí.

Mezinárodní letiště Brašov-Ghimbav leží v obci Ghimbav, poblíž města Brašov v Transylvánii. Je v provozu teprve od roku 2023, takže se jedná o nejmodernější letecký přístav v celém Rumunsku.

ROMATSA (zkratka z Romanian Air Traffic Services Administration) je rumunské řízení letového provozu. Organizace založená v roce 1991 je podřízena Ministerstvu dopravy Rumunska.

Společnost ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely.

ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker) pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.

Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.

Články autora Lenka Reichová

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...