Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny11. 7. 2024 08:00

Průzkum CBRE: Věřitelé v Evropě jsou otevřeni podnikání

Dluhové trhy v Evropě včetně Česka zůstávají odolné. Rozsáhlý průzkum společnosti CBRE, světového lídra v oblasti komerčních realitních služeb, mezi 130 společnostmi ukazuje, že úvěrové prostředí má velmi dobré předpoklady pro nadcházející růst. Investiční aktivita má přitom nabírat na síle již od druhé poloviny letošního roku. Téměř dvě třetiny respondentů očekávají oproti loňsku oživení, přičemž nejvíce peněz půjde na refinancování. Z hlediska poskytování půjček jsou mezi preferovanými aktivy průmyslové a logistické nemovitosti a dále rezidenční projekty určené na pronájem. Největší nárůst poptávky zaznamenal segment komerčního bydlení pro studenty a hotely.

Tereza Štosová autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Celkem 63 % respondentů předpokládá zvýšení úvěrové aktivity. Právě nedostatek investiční aktivity je v současnosti vnímán jako hlavní problém současného úvěrového prostředí. To je také důvod, proč se nyní očekává, že hlavním zdrojem poptávky bude refinancování. Ovšem až se kupující vrátí zpět, bude k dispozici dostatek úvěrů. Ochotní věřitelé a dobře fungující úvěrový trh budou pro oživení nemovitostního trhu zásadní,“ komentuje Jakub Štěpán, vedoucí oceňování v CBRE pro Českou republiku a celý region CEE.

Grafy: CBRE Grafy: CBRE

Průmyslové nemovitosti a projekty nájemního bydlení jsou nejvíce vyhledávanými sektory pro poskytování úvěrů, přičemž každý z nich označilo jako prioritu 34 % respondentů. Nálada se zlepšila ve všech zásadních sektorech s výjimkou kancelářských nemovitostí, kde byli věřitelé pesimističtější než v předchozím roce. Celkem 83 % věřitelů je ochotno poskytovat úvěry také v různých „alternativních sektorech“. Mezi poskytovateli půjček jsou obzvláště oblíbená vybraná odvětví ze segmentu bydlení, ať už jde o soukromé domovy pro seniory, spolubydlení, cenově dostupné bydlení anebo soukromá zdravotnická zařízení.

„Nicméně i když se věřitelé letos snaží zvýšit svou aktivitu, úvěrové prostředí stále čelí několika výzvám. Mezi tři nejzásadnější patří již zmíněná nízká míra investiční aktivity. Dále jde o nejistotu ohledně budoucí ceny nemovitostí a také politika úrokových sazeb, které zůstávají vyšší déle, než se původně očekávalo,“ vysvětluje Jakub Štěpán.

Grafy: CBRE Grafy: CBRE

Dvě třetiny dotázaných předpokládají, že požadavky na poskytování úvěrů zůstanou letos buď stejné, anebo se zpřísní. Mezi nejdůležitější nástroje pro zavedení konzervativnějších úvěrových standardů se řadí ukazatele jako poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti (LTV) a krytí dluhové služby (DSCR). Převážná část respondentů (83 %) bude usilovat o zajištění úvěrů.

Většina poskytovatelů půjček je připravena nabízet seniorní úvěry s poměrem LTV mezi 55 % až 60 %. Ovšem v některých sektorech, mezi které patří například nájemní bydlení, je toto rozpětí variabilnější než u jiných. Respondenti také uvádějí širokou škálu úrokových marží. Obecně jsou marže nižší u oblíbených sektorů typu industriálních nemovitostí a nájemního bydlení, a naopak vyšší u obchodních center a hotelů. „Dobrou zprávou je, že většina věřitelů je ochotna anebo plánuje nabídnout snížení marže u úvěrů na nemovitosti s dobrým ESG hodnocením, a to v rozmezí 5 až 20 bazických bodů,“ uzavírá Jakub Štěpán.

Články autora Tereza Štosová

Nejnovější články

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Cestovní ruch
Hrdinové cestovního ruchu 2024: Hlasujte pro své favority!

Ocenění Hrdinové cestovního ruchu získávají osobnosti a projekty,...

Lidé mohou poslat hlas svému favoritovi on-line prostřednictvím...

„V kontextu s nominacemi na Hrdiny cestovního ruchu...

Výsledky letošního ročníku vyhlásí CzechTourism na networkingovém večeru...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...

Aktuality
Sponzoringový program pro místní komunity

Holcim Česko dlouhodobě přispívá do rozvoje svého okolí...

Uzávěrka přihlášek do programu je 1. září 2024,...