Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny11. 7. 2024 09:00

Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

S příchodem léta se mnozí netrpělivě chystají na své cesty do zahraničí. Cestování s sebou ale přináší také zvýšená kybernetická rizika. Ať už člověk míří na tropickou pláž nebo do rušného města, udržování takzvané kybernetické hygieny je klíčové pro zachování bezpečnosti v digitálním světě.

Václav Kotyk autor

Foto: Shutterstock.com Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména pokud se v ní pohybuje hodně lidí. Foto: Shutterstock.com

Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu. Ta zahrnuje osvědčené postupy, aby vaše digitální prostředí zůstalo čisté, zejména při cestování. Na dovolenou si s sebou drtivá většina lidí bere počítač nebo smartphone. Tato zařízení jsou známá jako koncové body, které se připojují k různým sítím, ať už jde o hotel, letiště, veřejnou Wi-Fi a podobně. Koncové body jsou poslední fází sítě, takže jsou nejvíce ohroženy.

„Během cestování se uživatelé připojují k řadě různých zařízení. Pokud byl však mobil nebo laptop během cestování napaden škodlivým softwarem, jako jsou viry, existuje šance, že po návratu z dovolené infikuje domácí nebo firemní síť. Hackeři pak snadno proniknou do systému, mohou ho zevnitř skenovat a později využít třeba pro ransomwarový útok,“ vysvětluje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Jak se chránit na cestách?

Nejdůležitějším bodem v ochraně proti kybernetickým útokům je „záplatovat“ a aktualizovat systémy a aplikace. To by mělo mít vysokou prioritu, ať už uživatel cestuje nebo ne. Například v App Store nebo Google Play Store lze zjistit, proč je prodejcem doporučeno aktualizovat konkrétní aplikaci. Často to není o funkci nebo novém uživatelském rozhraní, ale o bezpečnostních prvcích nebo o chybě, která byla opravena. Pokud aplikace nejsou pravidelně aktualizovány, mohou útočníci dané slabiny využít, jelikož vědí o problémech, které prodejce zveřejnil.

Dalším důležitým pravidlem je neinstalovat náhodné věci bez prověření zdroje. Uživatelé by se měli ujistit, že instalují správný soubor, místo nebezpečných aplikací, které putují po internetu. QR kódy se také během posledních dvou let staly populárními, a i jejich využití s sebou nese rizika. Obvykle se při skenování QR kódu otevře webová stránka, ta však může být kompromitována a stáhne do zařízení škodlivé soubory.

Riziko představuje i sdílení zařízení. Při cestování není dobrý nápad půjčovat vlastní notebook neznámému člověku, a to ani narychlo, aby jen prošel web nebo zkontroloval e-maily. Je to opravdu nebezpečné, protože pokud se někdo jiný přihlásí do vlastní schránky, může to vést k otevření určitého souboru a stažení škodlivého kódu do počítače. Totéž platí pro připojení cizích USB, kde může být také uložen malware. Zároveň není vhodné nechávat odemčený notebook v blízkosti ostatních, i když je to jen na chvíli. Počítač by měl být vždy uzamčený a chráněný složitým heslem.

Veřejné Wi-Fi sítě představují riziko

Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména pokud se v ní pohybuje hodně lidí. V případě špatného zabezpečení sítě je pro potenciální útočníky snadné proniknout do systému všech připojených uživatelů. Proto není vhodné provádět na veřejné Wi-Fi online platby ani se přihlašovat k bankovním účtům.

„Nejlepším řešením je koupit si SIM kartu konkrétní země, do které cestujete, a vytvořit si vlastní hotspot. Pokud cestujete po různých zemích, je další možností zakoupit si mobilní Wi-Fi router pouze pro sebe. Ostražitost na sociálních sítích je také důležitá, a to konkrétně u přihlašování k určitým druhům platforem právě pomocí profilů na sociálních médiích. Pokud se například připojíte k Wi-Fi, jste často požádáni o vytvoření účtu nebo přihlášení k jednomu z profilů. Když se přihlásíte, umožníte lidem, kteří platformu provozují, získat přístup k mnoha citlivým informacím. Je lepší vytvořit si jednorázový účet pro cestování,“ doporučuje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Články autora Václav Kotyk

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...