pátek 20. září 2024
ikona hodiny 8. 8. 2024 08:00

Trhy v obavách: Recese, volatilita a přípravy na budoucí vývoj

Aktuální pokles na akciových trzích a v sektoru kryptoměn je primárně způsoben rostoucími obavami z potenciální recese v USA. Míra nezaměstnanosti se přiblížila 4,5 %, což představuje nejvyšší úroveň od konce roku 2021. Investoři se obávají potenciální recese v Americe, která by se mohla promítnou i do ostatních částí světa.

Ota Čermák autor

Head of Operations & Analyst ze společnosti Investown. Více než 15 let se pohybuje v oblasti finančních služeb a nemovitostního trhu. Před nástupem do Investown působil na vedoucích pozicích ve společnosti EY či Tristone Flowtech Group, kde se úspěšně podílel na jejich růstu a transformaci.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Volatilita na finančních trzích dosahuje nejvyšších úrovní od pandemie Covid-19, přičemž kryptoměnový sektor zaznamenává obzvláště výrazné propady. Bitcoin a Ethereum, dvě nejvýznamnější kryptoaktiva, ztratily více než 20 % své hodnoty oproti letošním maximům. V prostředí zvýšené tržní nejistoty se investoři mohou přiklánět ke konzervativnějším investičním nástrojům. Příkladem mohou být korporátní dluhopisy, které jsou zajištěny kvalitními podkladovými aktivy. Stále atraktivní je ale i skupinové investování do nemovitostí (realitní crowdfunding). Klíčovou výhodou tohoto modelu je, že investice je přímo zajištěna konkrétní nemovitostí, což poskytuje dodatečnou vrstvu bezpečnosti v době ekonomické nejistoty.

Hlavně zachovat klid

Investorům bych doporučil nepropadat panice a nereagovat pod tlakem diskuzí na sociálních sítích. V podobných momentech je dobré podívat se na analýzy konkrétních titulů, které investoři prováděli při jejich nákupu, a zrevidovat, zda se na jejich fundamentu něco změnilo. Pokud ne, není důvod prodávat. Vždy proto doporučujeme mít diverzifikované portfolio, které bude lépe odolávat těmto výkyvům a ideálně nějaké volné peněžní prostředky, aby investor mohl dokupovat podhodnocené tituly.

Další možný vývoj na trhu bude záviset na několika faktorech. Pokud FED skutečně sníží úrokové sazby, může to podpořit ekonomiku a přinést stabilizaci trhů. Nicméně, obavy z recese a vysoké volatility mohou přetrvávat, což by mohlo vést k dalšímu kolísání trhů.

V tuhle chvíli nezbývá než sledovat makroekonomické ukazatele (např. i blížící se prezidentské volby mohou situaci zlepšit), rozhodnutí centrálních bank a globální ekonomické události, aby mohli investoři adekvátně reagovat na měnící se tržní podmínky.

Nejnovější články

Expertní pohled

Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou

Fed dostál novinovým spekulacím a snížil napoprvé v...
Názory

Strategie proti populismu

Zatímco Kamala Harrisová a Donald Trump bojují o...
Analýzy

Téměř polovina firem zaměstnává zahraniční pracovníky

Zahraniční pracovníky – nepočítajíc v to občany členských...

Nejnovější Aktuality

Aktuality

Stavba linky na zpracování kalcinovaných jílů zahajuje

Společnost Holcim Česko dne 2. září 2024 slavnostně...
Aktuality

Unikátní módní přehlídka i street artový obraz

Slavia pojišťovna, titulární partner Velké pardubické se Slavia...
Aktuality

Povodňové sbírky mohou přilákat kyberšmejdy

Množství vypsaných charitativních sbírek může přilákat i pozornost...