Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Do ochrany životního prostředí se v roce 2023 v Česku investovalo 36,6 miliard korun. Prioritou byly odpadní vody a ochrana ovzduší a klimatu. Neinvestiční náklady dosáhly loni rekordní úrovně 93,6 miliard korun, přičemž dominovalo nakládání s odpady.
Investice na ochranu životního prostředí dosahují v Česku v posledních letech roční úrovně zhruba 30 miliard korun. V roce 2023 to bylo celkem 36,6 mld. korun. Nejvíce finančních prostředků loni proudilo do oblastí nakládání s odpadními vodami (31 % veškerých investic) a ochrana ovzduší a klimatu (25 %). Podobně tomu bylo i v předchozím roce (36 % a 24 %).
V členění podle místa investice směřoval v roce 2023 nejvyšší objem prostředků do Moravskoslezského kraje (15 %) a Středočeského kraje (13 %). Naopak nejméně z celkového objemu investic bylo realizováno v Karlovarském kraji (0,6 %).
Neinvestiční náklady neboli tzv. běžné provozní výdaje vykazují dlouhodobě rostoucí trend. V roce 2023 dokonce dosáhly historického maxima, a to 93,6 miliardy korun. Jednalo se o meziroční nárůst o 2 % (91,5 miliardy korun). Většina všech neinvestičních nákladů na ochranu životního prostředí loni směřovala do oblasti nakládání s odpady (64 %), za níž následovala oblast nakládání s odpadními vodami (21 %).
Tržby z prodeje služeb na ochranu životního prostředí dosáhly v roce 2023 hodnoty 62,8 miliardy korun. Jednoznačně v nich s podílem 68 % dominovaly tržby v oblasti nakládání s odpady.
Podrobné údaje přináší nově vydaná publikace Výdaje na ochranu životního prostředí – 2023.
Publikace Výdaje na ochranu životního prostředí (Environmental protection expenditure) poskytuje informace o výdajích na ochranu životního prostředí, a to jak investičního, tak i neinvestičního charakteru. Obsahuje řadu ukazatelů, například tržby z prodeje služeb nebo vedlejších produktů, které dokládají ekonomický přínos těchto aktivit. Data jsou tříděna především podle klasifikace CEPA 2000 (Klasifikace aktivit na ochranu životního prostředí) a členěna podle mnoha dalších hledisek, včetně územního členění, ekonomické aktivity investora nebo druhu technologie.