Čtvrtek 18. července 2024

Výrok týdne

„V lednu 2022 měli obchodníci z jednoho vejce zhruba korunu, letos v lednu už to byly dvě koruny deset. Jako kdyby obchod nosnice přikrmoval,“

řekl dnes, v úterý 21. března, na tiskové konferenci meziresortní skupiny, která řeší ceny potravin, ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Foto: MZ ČR
Zdeněk Nekula ministr zemědělství ČR

Pane ministře, vaše hra s čísly vytrženými z kontextu je zatraceně nebezpečná, byť ji schováváte pod roušku ochrany spotřebitele. Zveřejníte vedle jednotlivých dílčích marží i kompletní analýzu nákladů? Rozložení marží podle sortimentu? Analýzu cenotvorby? Porovnání zisků a investic? Omlouvám se, ale bez toho všeho jsou vaše slova jen pavlačové plky.

Petr Karban

Včera ve zpravodajství byl publikován průzkum. Ze šesti důchodců zrušení valorizace nevadí dvěma. Osmdesáti procentům to tedy vadí. A ti nám píší.

To řekla v pátek 3. března ráno, čtvrtý den jednání o vládním návrhu na snížení mimořádné valorizace penzí, exministryně financí Alena Schillerová.
Foto: archiv Ministerstva financí ČR
Alena Schillerová předsedkyně poslaneckého klubu ANO, bývalá ministryně financí ve vládě Andreje Babiše

Mně bylo vždycky divné, že vám ta čísla vycházela tak nějak jinak, než jak byla vidět. Prý premianti ve veřejných financích. Teď je to jasný. Váš problém jsou prostá procenta.

Petr Karban

„Dlouhodobě bojujeme za kladný růst mezd. S cenami energií vláda nic nedělala a mnoha firmám na mzdy zůstává méně. Proč mzdy jsou až to poslední, o čem se mluví? Neměli by lidé být na prvním místě?“

ptal se 31. ledna v rozhovoru pro ČT24 Tomáš Pavelka, ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů a vedoucí Katedry manažerské ekonomie Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze.
Foto: VŠE
Tomáš Pavelka ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů a pedagog VŠE v Praze

Těžké na dvou židlích seděti. Od ekonoma odborů tuhle rétoriku beru, má populismus a demagogii tak nějak v popisu práce. Od ekonomického pedagoga bych čekal něco jiného. Vázat růst reálných mezd na inflaci je totiž něco jako střelba do vlastní nohy, nemyslíte?

Petr Karban

„Jste vládou promarněných příležitostí, vládou vysoce nekompetentní a – bohužel – jste vládou elitářskou,“

řekl v úterý 17. ledna na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny její místopředseda a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.
Foto: archiv MPO ČR
Karel Havlíček bývalý ministr průmyslu a obchodu a současně ministr dopravy České republiky ve vládě Andreje Babiše

Karle, elitářství je pro určitou cílovku bezesporu dobrá figura. Jen, není trochu démode? Pamatuju tenhle argument už ze sedmdesátek a trochu zasmrádl. A navíc, bože, jen kdyby tu byly elity, v pravém významu toho slova…

Petr Karban

Časopis pro členy

7/2024

Aktuální prázdninové dvojčíslo časopisu Komora se ohlíží za 36. Sněmem Hospodářské komory i za druhým ročníkem konference Česko na křižovatce. Téma měsíce představuje unikátní vzdělávací... ČÍST VÍCE

Prohlédnout