Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Notářská komora ČR zahájila provoz vlastní webové stránky s obsahem, který se soustředí výhradně na zakládání společností s ručením omezeným. Vysvětluje jednoduchost i rychlost celého procesu a ukazuje také nízkou administrativní zátěž a finanční náklady.
Účelem webu je podpořit osvětu a zdůraznit, že start podnikání v Česku je snadný a na úrovni západoevropských ekonomik. Veřejnosti jsou totiž mnohdy předkládány zavádějící informace o tom, že v naší zemi je založení spol. s r. o. velmi problematické, zdlouhavé a administrativně téměř nezvládnutelné.
Notářská komora ČR spustila edukativní web Založte s. r. o., který podnikatelům s procesem založení „eseróčka“ pomůže. Najdete jej na adrese www.zaloztesro.cz.
Nový web Notářské komory ČR je reakcí na nízkou informovanost v oblasti startu podnikání v České republice. Společnost s ručením omezeným lze založit za jediný den, během kterého stačí navštívit tři instituce. Nicméně překupníci firem, účeloví zakladatelé tzv. ready made obchodních společností a také chybná metrika často medializované studie Doing Business utvrzují českou veřejnost v tom, že občan založení jednoduché spol. s r. o. sám nezvládne, že proces bude trvat několik týdnů nebo že administrativní náročnost je téměř neúnosná.
„Všichni překupníci či zprostředkovatelé kvůli založení s. r. o. k notáři také nakonec zajít musí, protože česká legislativa z důvodu bezpečnosti a právní jistoty jiný způsob neumožňuje. Takže nejjednodušší cesta k podnikání je přímo přes notáře. Zprostředkovatelé celý proces jen prodlužují a prodražují. Navíc se snaží veřejnost přesvědčit o tom, že založení s. r. o. je náročné a zdlouhavé, takže je lepší se do něj samostatně vůbec nepouštět. Přitom opak je pravdou, založit spol. s r. o. je v Česku velmi snadné, zvládnout to lze za jeden den a stačí navštívit pouze notáře, banku a živnostenský úřad,“ říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR, který dodává, že zavádějící jsou také údaje ze studie Doing Business.
Ta proces založení spol. s r. o. v Česku kvůli chybné metrice spočítala na více než dva týdny. Jednomu kroku, například návštěvě úřadu, totiž přisuzuje celý jeden den, což není nutné, a navíc do celkové délky procesu naprosto zbytečně započítává i lhůtu pro registraci k dani.
Notářská komora ČR v reakci na tuto situaci spustila edukativní web Založte s. r. o. (www.zaloztesro.cz), který podnikatelům s procesem založení „eseróčka“ pomůže. Stránka návodně představuje všechny tři kroky, které musí občan k založení své obchodní společnosti absolvovat: návštěvu notáře, živnostenského úřadu a banky. Obsahuje také jednoduché návodné video, odpovědi na možné doplňující dotazy a interaktivní vyhledávání všech 450 notářů po celé ČR – podle lokality, jména či aktuální polohy uživatele.
Kolik stojí zahájení podnikatelské činnosti či zda je výhodnější dělat byznys jako OSVČ, nebo jako společnost s ručením omezeným. Základní rady, jak začít podnikat přináší Hospodářská komora ve své webové publikaci Příručka pro podnikání 2019, která je k dispozici na webu: https://www.komora.cz/prirucka-podnikani-2019/. Online rádce přináší mimo jiné také základní přehled pracovněprávní problematiky včetně vzoru pracovní smlouvy a rámcové kupní smlouvy.
Podnikání formou spol. s r. o. znamená méně rizikové ručení oproti podnikání fyzické osoby (formou OSVČ), nabízí možnost vlastního názvu firmy místo občanského jména a náklady činí podle tarifu Ministerstva spravedlnosti necelých 6 tisíc Kč.
Někteří zprostředkovatelé poplatek za založení ready made firmy deklarují jako nenavýšený oproti osobnímu vyřízení přímo u notáře, podmiňují jej ale několikaletým pronájmem virtuálního sídla společnosti. Nebo nabízejí zrychlenou službu či vyřízení expres, jenže nic takového u notáře neexistuje – založení je za jeden den pro všechny připravené žadatele. A samozřejmě se neplatí žádný poplatek rejstříkovému soudu ani se nečeká na uplynutí žádné lhůty. K notáři stačí přinést doklad o složení základního kapitálu v bance (už od 1 Kč), živnostenské oprávnění a souhlas majitele s umístěním sídla v případě, že žadatel nepodniká ve svém. U vázaných živností (záleží na zvoleném oboru podnikání) může být vyžadován doklad o kvalifikaci, praxi či záruka druhé osoby.