středa 15. ledna 2025
ikona hodiny 13. 2. 2020 09:15

Otazníky kolem reverse charge

Andrea Kleinová autor

Tax manager Crowe

Takzvaný reverse charge mechanismus neboli česky mechanismus přenesení daňové povinnosti je založen na principu, že povinnost přiznat daň z přidané hodnoty se přesouvá z poskytovatele plnění na jeho příjemce. To znamená, že poskytovatel vystaví fakturu bez daně z přidané hodnoty a naopak, příjemci vzniká povinnost přiznat a odvést daň na výstupu a současně obvykle také právo na uplatnění nároku na odpočet. Taková konstrukce zamezí finančním převodům mezi plátci a správcem daně a díky tomu se odstraňuje možnost vzniku kolotočových podvodů. To jsou ty, kdy dodavatel zboží nebo poskytovatel služby jako bílý kůň neuhradí vykázanou daň na výstupu, zatímco příjemce tohoto plnění uplatní nárok na odpočet daně na vstupu. Tak dojde k situaci, kdy správce daně neobdrží daň, avšak je povinen vyplatit odpočet.

Česká republika již nyní aplikuje režim reverse charge v různých sektorech ekonomiky, a to například u dodání zlata, strusky z výroby železa, sběrového odpadu a šrotu, převod povolenek na emise skleníkových plynů, poskytnutí stavebních nebo montážních prací, poskytnutí pracovníků pro stavební či montážní práce nebo také u obchodů s obilovinami, mobilními telefony, tablety, laptopy, kovy a jiným podobným zbožím za více než 100 000 Kč.

V návaznosti na zkušenosti v této oblasti začala Česká republika usilovat o možnost zavedení plošného reverse charge mechanismu, což bylo ze strany Rady ministrů financí a hospodářství zemí EU (ECOFIN) povoleno v listopadu minulého roku. Dle povolené výjimky by měli v České republice podléhat mechanismu reverse charge veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u jednotlivých transakcí nad 17 500 eur, tedy v přepočtu asi 450 000 Kč. Nicméně, tato výjimka je pouze dočasná, platí do 30. června 2022.

Pro uplatnění výše uvedeného je dále nutné promítnutí do národní legislativy, tedy do zákona o DPH. Ministerstvo financí v tiskové zprávě z počátku roku 2019 původně předpokládalo zavedení tohoto systému od 1. července 2020. Dle tiskové zprávy z 6. prosince 2019 se však zavedení plošného reverse charge zdá v nejbližší době velmi nepravděpodobné, jelikož Ministerstvo financí uvažuje o jeho zavedení až poté, co se podaří prodloužit jeho použití. A to – vzhledem k velice komplikovanému a zdlouhavému procesu na úrovni EU – nelze v průběhu tohoto roku očekávat.

Nejnovější články

Aktuality

Dokonalá bouře na trhu s americkými vládními dluhopisy

Rok 2025 začal pro americké vládní dluhopisy pěkně...
Cestovní ruch

30 let inovací a podpory cestovního ruchu

Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR)...
Cestovní ruch

Nejvyšší slevy First minute platí do konce ledna

Slevová pobídka First minute je pro klienty cestovních...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Androxgh0st s Mozi útočí i na IoT a kritickou infrastrukturu

Výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd....
Expertní pohled

3 nejlepší obranné taktiky proti kyberútokům

Kybernetické hrozby se vyvíjejí již téměř čtyři desítky...
Expertní pohled

Devastující kyberútoky budou pokračovat

Slovenský Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) se...