×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny12. 3. 2020 13:19

Do velkých cloudů s malými službami

Rychloúvod do moderních technologií pro ambiciózní plány

Obsluha koncových trhů se dnes v mnoha oblastech a možná ve všech bez internetu neobejde. Nároky se stupňují, rostou objemy dat i složitost systémů, trendem jsou mobilní přístupy. Jak se však připravit na zátěž, kterou už vaše současná infrastruktura neunese? Možnou cestu může představovat i pro vás ta, kterou ušel Travelport se svým letenkovým rezervačním systémem GOL IBE.

Miroslav Sedláček autor

hlavní programátor Travelport

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ať už na internetu provozujete e-shop, informační systém nebo třeba firemní stránky, používáte k tomu internetovou infrastrukturu. Může být jednoduchá v podobě jednoho počítače připojeného do internetu, ale pravděpodobně se bude jednat o několik virtualizovaných serverů vytvořených na hardwarové platformě s diskovým polem a sadou síťových prvků po cestě do internetu. Pro význam a případné využití dalšího textu to není podstatné. Budeme se zabývat situací, kdy zájem o vaše internetové služby roste a jednoho dne vám vaši administrátoři oznámí, že vaše infrastruktura už nestačí. Nebo se možná zeptáte vy jich, co se stane, když se rozhodnete dát si reklamu během Superbowlu a v jeden moment vaše servery zavalí příval nových uživatelů.

Pravda o cloudech

Slovo cloud se používá trochu jako univerzální nůž. Někdy má být lékem na všechny vaše výkonnostní bolístky, někdy je pouhým zaříkávadlem, které má ospravedlnit vysoké částky na fakturách, a někdy znamená pouze to, že byste dokumenty ve vaší firmě měli sdílet. A tím se nemyslí poslat si wordovský soubor e-mailem. Ve finále budeme cloud potřebovat jako nástroj pro zajištění, aby naše služby běžely tak spolehlivě, jak jen to dokážou nejpokročilejší techničtí giganti současnosti. A také pro tolik lidí, kolik jich k nám přijde. V našem případě jsme se k současné podobě nedopracovali mohutným skokem, ale v postupných krocích.

Cloud je mnohoznačné slovo. Každopádně ho potřebujete. Pokud vyvíjíte systém podobný našemu, pravděpodobně vás čeká podobná cesta nebo jste nás na ní už předběhli. Důležité je, že cloud vám nabízí nejen technická řešení starých problémů, ale i nové příležitosti k pojetí vašich produktů. Měly by být malé, rychlé a stále a všude dostupné.

Přidáváme prostředky

S vývojem rezervačního systému GOL IBE jsme začali před patnácti lety více méně běžným způsobem: jeden server na databázi, jeden na jádro systému a poslední na uživatelské rozhraní. Běžné malé e-shopy jsou ještě jednodušší a všechny tři vrstvy umístí na jeden server. Veškerý výkon, který takový systém dává k dispozici, pak závisí na výkonu jediného serveru, tedy počítače. Nároky však rostou a prostředků budete mít zakrátko nedostatek. Výhodou je, že dnes už jde o počítače virtuální, tedy takové, které vytvářejí administrátoři klikáním v administračním rozhraní hardwarové platformy v datovém centru. Pro přidání další paměti, více procesorů nebo dalšího disku už není třeba šroubovák, ale používá se myš. To, že máme takové klikací prostředí, už lze bez rozpaků označit za první využití cloudu pro naše záměry. Dnes už jde o zcela běžný způsob, takže ho dost možná používáte, i když to netušíte. Bohužel ale existuje hranice, kde naklikávání dalších a dalších prostředků už nepřinese odpovídající efekt. Pokud vaši návštěvníci stále přibývají, musíte se poohlédnout po sofistikovanějším řešení.

Přidáváme servery

Nakonec jsme se i my s naším GOLem dostali do situace, že nám jednoduché posilování virtuálních serverů nestačilo. Bylo třeba použít serverů více. Svou infrastrukturu musíte využít tak, že v ní budete mít stejných serverů více a naučíte je spolupracovat. Například tak, že si svůj e-shop nainstalujete dvakrát a před oba servery umístíte další, který slouží jen k tomu, aby mezi ně rozděloval příchozí zátěž. Ve skutečnosti se zapotíte ještě s tím, jak to udělat, aby oba servery sdílely stejná data, ale v praxi to prostě znamená, že si už nebudete naklikávat pouze paměti a procesory. Potřebujete rozhraní, kde si budete moct naklikat nové servery. Navíc také získáte možnost bezvýpadkového nasazování nových verzí systému. Slovo cloud už není jen tak pro ozdobu. Skutečně jej už trochu využíváte.

Rozbíjíme systém

Přidávání serverů má svá úskalí. Každý další běžící virtuální server obvykle stojí peníze, a pokud má vaše návštěvnost velké výkyvy (pořád myslíme na tu reklamu během Superbowlu), bude váš výkon buď nedostatečný, nebo nesmyslně drahý.

Pokročilé cloudy nabízejí možnost virtuální servery dynamicky podle zátěže zapínat a vypínat. Nebo vás dokonce dokážou od problematiky rozkládání zátěže zcela odstínit. Prostě svoji službu umístíte do cloudu a ona běží na tolika serverech, kolik je jich zrovna třeba. Obvykle je to i mnohem levnější než předchozí řešení, protože platíte pouze za dobu, kdy vaše služba něco dělá, zatímco s virtuálním serverem platíte pořád.

Samozřejmě to má háček. Takto do cloudu obvykle neumístíte systém, tak jak je. Je třeba na něm pořádně zapracovat a pro takový běh ho upravit. Typicky je třeba jej rozdělit na menší části, které fungují samostatně, na takzvané mikroslužby. A na tom si vaši vývojáři mohou pěkně vylámat zuby.

V našem případu jsme z GOLu začali vydělovat samostatné moduly, které s využitím cloudu od Amazonu prakticky nemají výkonové omezení. Výhodou je, že takové služby dokážeme nabízet – ať už vývojářům, nebo koncovým uživatelům – i jako samostatné produkty. Konkrétně už máme připravený Commision Manager na správu provizí od leteckých společností a pracujeme na obdobném nástroji pro servisní poplatky. Cloud nám ukázal nové cesty.

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Chytřejší technologická řešení pro české zemědělce

CleverFarm vyvíjí ucelenou softwarovou platformu, která na základě...

„Poslední roky se stále více soustřeďujme na chytré...

Pohled z praxe
Mladí ke kurýrům, staří na poštu

Ve více než polovině e-shopů, pro které Authentica...

„Česká pošta dlouhodobě ztrácí zákazníky ve prospěch alternativ,...

Kurýři se podle Authenticy vedle České pošty a...

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...