Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Zatímco tuzemský průmysl už ve druhé polovině loňského roku ztrácel dech v důsledku slábnoucí zahraniční poptávky, stavebnictví mělo zcela jiný problém, a sice dál ho trápil především nedostatek zaměstnanců a občas i materiálu. Dařilo se zvyšovat výrobu jak v případě pozemního, tak inženýrského stavitelství a celé odvětví díky tomu zůstávalo vůči ekonomickému cyklu do značné míry imunní, a dokonce částečně pomohlo útlum průmyslu vykrýt. Neznamená to však, že stavebnictví je vůči výkyvům ekonomiky zcela imunní.
Už třeba proto, že je závislé na ochotě a možnostech veřejného sektoru investovat, nebo proto, že se jeho výkon odvíjí i od investičních záměrů firem a domácností. Dokud bude mít stát, respektive veřejný sektor, peníze a projekty, bude minimálně jedna část stavebnictví za vodou. A pokud dosavadní útlum ekonomiky, a především pak nabídkový šok vyvolaný šířením koronaviru, za nímž může klidně následovat i šok poptávkový, neseškrtá soukromé investice, může být v klidu i druhá část stavebnictví.
Jak to ovšem nakonec dopadne, nikdo neví, a vědět ještě vlastně ani nemůže. Vůbec netušíme, zda jsme na začátku, uprostřed nebo snad na konci šíření nákazy, takže na odpovědné vyčíslování jejích dopadů je stále ještě velmi brzy. Jediné, co se dá říct, je to, že nákaza představuje pro stavebnictví přece jen menší riziko než třeba pro průmysl nebo export. Stavebnictví se tak bude i nadále potýkat spíše s jinými problémy, a byť je na ně už vlastně zvyklé, nejsou rozhodně zanedbatelné. Tím největším je nepochybně stavební řízení, respektive jeho světově úctyhodná délka a složitost. Tím druhým, které bude v nadcházejících letech nabývat stále více na významu, bude nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Zatím chybí především ti pomocní, ale časem budou – i „díky“ českému školství – chybět všichni.