středa 5. února 2025
ikona hodiny 28. 7. 2020 09:41

Do září většina firem propouštět nebude

Sedm z deseti zaměstnavatelů nepropouštělo své zaměstnance a ani to nemají v následujících dvou měsících v plánu. Propouštět se ale chystají malí zaměstnavatelé. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory mezi 790 podniky.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Propouštět zaměstnance se nechystají zejména firmy ve stavebnictví, jehož rozvoj je dlouhodobě brzděn nedostatkem pracovní síly s odpovídající kvalifikací – 86 procent respondentů v tomto oboru nepropouštělo, ani neplánuje v následujících dvou měsících propouštět. Stavebnictví má navíc během letních měsíců hlavní sezonu.

Propouštět se zatím nechystají ani zaměstnavatelé v osobních službách. Týká se to zejména těch, kteří se orientují na drobné spotřebitele, např. kadeřnictví, květinářství – 82 procent respondentů nepropouštělo, ani neplánuje propouštět.

Z respondentů, kteří uvádějí, že v příštích dvou měsících sníží stav zaměstnanců, jich většina propustí nanejvýše každého desátého pracovníka. Propouštění 30 a více procent zaměstnanců se bude týkat spíše nejmenších podniků a firem působících v oblasti cestovního ruchu. U zpracovatelského průmyslu, který je klíčovým sektorem tuzemského hospodářství, je zaměstnavatelů s takovým negativním výhledem jen v řádu jednotek.

Vzhledem k negativnímu vývoji české ekonomiky v posledních měsících, opožděné reakci trhu práce na vývoj ekonomiky i současným vládním programům Hospodářská komora očekává dopad vládních preventivních kroků proti šíření koronaviru a snížené domácí a zahraniční poptávky na vývoj nezaměstnanosti především v podzimních měsících.

Nasvědčují tomu i očekávání firem v oblasti poptávky. Více než dvě pětiny podnikatelů totiž předpokládají, že se do konce roku sníží poptávka po jejich zboží či poskytovaných službách.

Největší obavy z poklesu poptávky mají malé a střední podniky do 250 zaměstnanců. V tomto segmentu zaměstnavatelů má obavy z poklesu poptávky téměř každá druhá firma. V odvětvovém pohledu panují největší obavy u provozovatelů stravovacích zařízení a ve stavebnictví zejména vlivem sezonnosti.

Nicméně určitá opatrnost je příznačná ale i pro zpracovatelský průmysl. V tomto odvětví počítá se zhoršením poptávky až 38 procent podniků.

Mezi firmami s více než 250 zaměstnanci očekává do konce roku zlepšení poptávky po jejich zboží či službách plná třetina z nich. Zlepšení čeká i čtvrtina firem ve zpracovatelském průmyslu. V cestovním ruchu je optimistických firem dokonce více než čtvrtina.

Do šetření se zapojilo 790 respondentů – členů Hospodářské komory, zástupců všech hlavních odvětví ze všech krajů ČR. Na anketu odpovídaly mikro, malé, střední, ale i velké podniky. Odpovědi byly přepočítány tak, aby odpovídaly velikostní struktuře členské základny Hospodářské komory (mikro, malé, střední a velké podniky).

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...