Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Koalici čeká horký podzim – premiér Babiš i vicepremiér Hamáček se shodují v úmyslu zrušit superhrubou mzdu, který deklarovali již v koaliční smlouvě, rozcházejí se však v parametrech řešení. Zatímco šéf ANO je připraven na snížení daně na 15 % a propad příjmu státního rozpočtu o zhruba 90 miliard korun, předseda ČSSD bude hájit 19% daň a znovuoživí ideu sektorových daní.
Verze Andreje Babiše by znamenala faktické a výrazné snížení daně z příjmu, protože dnes efektivní zdanění pro zaměstnance o jednu desetinu procentního bodu přesahuje hranici 20 %. Pro Jana Hamáčka je tento model nerealistický a bude hájit nižší propad příjmů, respektive opatření, která by k propadu příjmů vůbec nemusela vést. ČSSD je schopna přijmout zrušení superhrubé mzdy se zdaněním ve výši 19 % a propad příjmů rozpočtu chce řešit sektorovou daní pro banky, kterou premiér odmítl už loni v květnu a místo toho představil svou verzi v podobě Národního rozvojového fond, k němuž zástupci České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a UniCredit Bank, podepsali v září loňského roku spolu s vicepremiérem Karlem Havlíčkem a generálním ředitelem Českomoravské záruční a rozvojové banky memorandum o spolupráci a v únoru letošního roku byl fond skutečně založen a požádal o licenci ČNB.
Sektorová daň podle loňského návrhu sociálních demokratů měla být progresivním odvodem z aktiv se sazbou 0,05 % – 0,3 % a odhadovaný výnos měl činit až 14 miliard korun ročně. Je pouze málo pravděpodobné, že při existenci premiérova Národního rozvojového fondu by se sociálním demokratům podařilo sektorovou daň prosadit. Dá se však očekávat, že do debaty se vloží i komunisté, kteří vládu podporují a na stole se tak může objevit jiný ze starších levicových daňových návrhů, totiž progresívní sazba daně z příjmů.
Zrušení superhrubé mzdy podporuje i opozice a je proto reálné, že k tomuto kroku vláda i parlament přistoupí. Debata o souvisejících daňových opatřeních však nebude snadná a bude pro celou koalici znamenat patrně značně horký podzim.