Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Nejnovější čísla Českého statistického úřadu potvrzují, že česká ekonomika zažila vůbec nejhorší šok za dobu své existence, ale pomalu se vzpamatovává. Potvrzují to čísla z výroby, stavebnictví i obchodu za červen, která byla dnes zveřejněna.
Průmyslová produkce v červnu reálně meziročně klesla o 11,9 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 13,4 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 3,4 %. „Situace v průmyslu se v průběhu června začala pomalu stabilizovat. Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem povzbudila obnova výroby aut, což pomohlo i výrobcům dílů pro automobilový průmysl. V řadě průmyslových podniků se výroba postupně začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Výrazný pokles vykazuje také stavební produkce, která v červnu reálně meziročně klesla o 11,5 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla ovšem – na rozdíl od pomalu se zotavující průmyslové výroby – nižší i meziměsíčně, o 2,0 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 6,8 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení klesla o 25,4 %. Meziročně bylo zahájeno o 3,7 % bytů méně. Dokončeno bylo o 19,3 % bytů méně. „Červnový pokles stavební produkce byl důsledkem souběhu několika faktorů. Situace dopadla především na menší firmy a živnostníky, kteří pociťují váznoucí poptávku a nedostatek pracovní síly. K poklesu přispěla také vyšší srovnávací základna z loňského června a ani deštivé počasí stavební výkony nepodpořilo,“ vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Potěšující může být, že se poměrně rychle zotavuje export, což potvrzuje pohled na obchodní bilanci zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách. Ten podle předběžných údajů skončil v plusu 34,1 mld. Kč, což je meziročně o 17,6 mld. Kč více. „Zahraniční obchod se zbožím za měsíc červen zaznamenal historicky nejvyšší přebytek obchodní bilance ve sledovaném měsíci. Přispěl k tomu nejenom vývoz zboží, který se téměř vrátil na loňskou úroveň, ale výraznou měrou se na tom podílel i stále pokulhávající dovoz zboží. Ten meziročně ztrácí a je přibližně na stejné hladině jako na počátku pandemie,“ říká Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.