čtvrtek 23. ledna 2025
ikona hodiny 26. 8. 2020 12:46

Je realitní byznys novým miláčkem bank?

Dá se zjistit, kterým sektorům ekonomiky banky půjčovaly v uplynulém období covidových potíží nejvíc a nejmíň? Tedy v kterých sektorech úvěry oproti letošnímu únoru (tj. těsně před úderem covidu) rostly a ve kterých klesaly?

Michal Skořepa Michal Skořepa autor

ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Česká národní banka publikuje mimo jiné měsíční data o celkovém objemu úvěrů poskytnutých českými bankami (a v Česku působícími pobočkami zahraničních bank) do různých sektorů ekonomiky v rozdělení podle měny, v níž byl úvěr poskytnut. Dobré dvě pětiny dnes firmami splácených úvěrů byly poskytnuty a jsou spláceny v cizích měnách (z toho nějakých 90 % je v eurech). Data tedy musíme očistit o vliv oslabení koruny, ke kterému došlo od února; toto oslabení by totiž nafouklo korunovou hodnotu zmíněných cizoměnových úvěrů, i kdyby žádné nové takové úvěry poskytnuty nebyly.

Výsledek? Nejvíce narostly úvěry u firem ze segmentu nemovitostí a realitního trhu. Jde o výsledek poměrně nečekaný. Objem „velkoobchodních“ bankovních úvěrů (tj. bankovních úvěrů firmám, finančním institucím a veřejnému sektoru) se mezi únorem a červnem 2020 snížil o zhruba 2 miliardy Kč (tj. o cca -0,1 %). To by samo o sobě zas tak překvapivé nebylo. Jenže za touto přibližnou stagnací se skrývá kombinace dvou docela velkých změn: úvěry finančním institucím výrazně klesly (korunové +1 mld., cizoměnové ‑18 mld.) a – což nás zde bude zajímat víc – úvěry realitnímu sektoru výrazně narostly (korunové +2 mld., cizoměnové +13 mld.).

Mohlo by se tedy zdát, že firmy činné v oblasti nemovitostí (pronajímatelé, agenti nebo makléři zabývající se prodejem, nákupem nebo pronájmem nemovitostí a souvisejícími službami) se s příchodem covidu staly dominantním příjemcem bankovních úvěrů. Snad proto, že banky už na jaře vycítily, že (jak začíná být vidět z dat o hypotékách) přinejmenším trh s bydlením bude letos ve skvělé formě, covid necovid.

Je tady ale ještě jiné, poněkud přízemnější a daleko pravděpodobnější vysvětlení. Vysvítá z čísel ČNB o využívání splátkového moratoria. Podle těchto čísel totiž moratorium ze všech sektorů ekonomiky nejvíc (zhruba z jedné třetiny) využíval právě ten realitní.

Objem nových úvěrů plynoucích do realitního sektoru tedy mohl být ve skutečnosti docela nízký; pokud však tento sektor odkládal v dostatečném objemu splátky už dříve načerpaných úvěrů, pak celkový stav úvěrů poskytnutých tomuto sektoru skutečně mohl poměrně výrazně růst. Jinak řečeno: činnosti v oblasti nemovitostí na tom byly z hlediska úvěrování bankami po úderu covidu vskutku líp než kterýkoli jiný sektor, ale pravděpodobně to bylo z rozhodnutí samotných dlužníků v tomto sektoru (v případě využití vládou vyhlášeného moratoria), resp. po dohodě s bankou, která vnímala potíže sektoru (v případě využití odkladu splátek umožněného samotnými bankami).

Jsou-li odklady splátek opravdu tím hlavním vysvětlením dat ve výše uvedeném grafu, pak se dá z grafu usuzovat i na to, že realitní sektor odkládá splátky zejména svých úvěrů cizoměnových (které tvoří zhruba 48 % celkových úvěrů poskytnutých tomuto sektoru).

Články autora Michal Skořepa

Nejnovější články

Aktuality

Komora vítá start legislativního procesu k mistrovské zkoušce

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu...
Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Trendy

Restaurace 2024: Stabilnější růst cen a chuť jíst zdravěji

Průměrná cena oběda v prosinci dosáhla 193,90 Kč,...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...
Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...
Aktuality

81 % CEO jsou muži, podíl žen se zvyšuje jen zvolna

Stejně jako v předchozích letech byla i v...