Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Výrobu unikátních malosériových hodinek nové české značky Bohematic zahájila skupina kolem investora Josefa Zajíčka a designérů Michala Froňka a Jana Němečka. Ze společné vášně pro techniku, řemeslnou zručnost a staré závodní automobily se zrodil nápad na koncept hodinek vystavěný na precizní manufakturní výrobě a nadčasových tvarech. Koncept, který má ambice české hodinářské umění vrátil tam, kam historicky patří.
V českých zemích je totiž silná hodinářská tradice, vždyť řemeslo v sobě spojuje umění a design s použitím přesných strojírenských technologií, tedy odvětví, ve kterých jsme za Rakouska-Uherska a první republiky dosahovali mezinárodního věhlasu. A mnoho se na tom naštěstí nezměnilo ani za časů komunismu. Dnes, mnoho let po jeho pádu, jsou český design, typografie a přesné strojírenství zaslouženě zpět ve světové špičce. A duch doby tak našemu hodinářství přeje znovu.
Tvůrci nové značky jsou Josef Zajíček, úspěšný investor, zakladatel firmy Benet, českého lídra v oblasti automotive. Dnes mimo jiné majitel Autodromu Most. Milovník historických sportovních vozů, moderních technologií a československého průmyslového designu. Ten se spojil s designéry Michalem Froňkem a Janem Němečkem, zakladateli designérského studia Olgoj Chorchoj, autory návrhů pro značky TON, Bomma, Kavalier Glass, Moser nebo Mikov.
Řemeslnou erudici do projektu vložili Lukáš Ešner a Renata Eichlerová. On – hodinář s citem pro mikrosvět jemné mechaniky a řemeslnou výrobu za použití unikátních materiálů a nových technologií – prošel českou hodinářskou školou, dlouhodobě působil v prestižních hodinářských ateliérech v zahraničí a po návratu do Čech stál u zrodu mnoha mechanických náramkových hodinek s puncem české manufakturní výroby. Ona – zkušená konstruktérka náramkových hodinek, jejímž životním krédem je uvádět věci do pohybu a při práci vždy hledá konstrukční řešení, respektující rovnováhu mezi funkční a estetickou stránkou věci – se mimo jiné podílela na vývoji a výrobě hodinek vzdávajících hold 100. výročí vzniku naší republiky. Tým doplňují Petr Dressler, hlavní designér a kreativní konstruktér, který v další generaci pokračuje v rodinné tradici a Jana Volfová, která se zkušeností z kompletace a servisu tisíců manufakturních hodinek ze své mnohaleté praxe řemeslně zušlechťuje miniaturní součástky a skládá je v jeden dokonale funkční celek.
První model hodinek série GRAPHIC, která připomíná to nejlepší z historie i současnosti českého grafického designu, vzdává poctu Ladislavu Sutnarovi. Tento avantgardní umělec dosáhl světového věhlasu a jeho díla patří k základům soudobé vizuální komunikace, designu a typografie. Dominantou hodinek je velký reliéfní číselník z pera Studia Marvil s dokonalým fontem, který Ladislav Sutnar navrhl pro označení budov v newyorském Bronxu v roce 1958 a jímž se následně inspiroval Tomáš Brousil, současný typograf světového formátu, který vytváří kompletní fonty pro značky jako FIFA, Delta Airlines, Lasvit nebo Electronics Arts a vytvořil také font Ladislav, jenž byl v tomto případě aplikován. Detaily číselníku, tvar ruček i design korunky nesou typické prvky Sutnarovy tvorby vycházející z přísných kritérií geometrických tvarů a elegantní modernistické typografie. Model se vyrábí v pěti různých barevných verzích Tapir White, Rhino Black, Camel Ardoise, Elephant Blue a Walrus Silver, jejichž označení a odstíny vychází z názvů slavných hraček navržených Sutnarem.