Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Již více než týden je ze slov Jana Blatného a Karla Havlíčka (a možná i dalších členů vlády) patrné, že slibovaná revize matice opatření protiepidemického systému počítá s tím, že negativní testy a případně očkování se mohou stát těmi rozhodujícími faktory, které umožní uvolnění některých restrikcí. Na první pohled to má svou logiku.
Hotely, restaurace, kina, divadla, sportoviště… to vše by prý mohlo ožít pro lidi s negativním testem či potvrzením o očkování. Proč ne? Obojí je svým způsobem dobrozdáním o tom, že dotyčná osoba není svému okolí příliš nebezpečná.
Jenže nedejme na první pohled. Významná jsou tu dvě slova: zdání a příliš. Všechny informace, které od expertů máme, jsou na kategorické soudy poměrně skoupé. Negativní test je potvrzením, jehož vypovídací hodnota se okamžikem odběru vzorku limitně blíží nule. Očkování je pak ochranou, o níž se příliš neví ani kdy, ani jak dobře ani jak dlouho funguje.
Jistěže bychom si všichni přáli život jako před rokem. Ale cesta k němu určitě nevede přes dojmy a zdání, ale přes strohá fakta. Určitě máme k dispozici řadu opatření, která riziko nákazy koronavirem snižují. Víme, jakou měrou? Pokud ano, řekněme to všem. Vysvětleme, proč toto ano a toto ne. Problém je, že my to spíše nevíme. Položil jsem ministru zdravotnictví prostou otázku: nakolik negativní test snižuje míru rizika nákazy ve srovnání s použitím respirátoru. Odpověď byla lakonická – toto téma je momentálně předmětem diskuze.
Aby bylo jasno, nejsem ani proti respirátorům, ani proti testům a už vůbec ne proti očkování. Jen jsem přesvědčen, že diskutovat lze spíše o subjektivních názorech než o objektivních faktech. Fakta lze hodnotit, dávat jim váhu, přijímat či odmítat. Ovšem nejprve je musíme mít.
Účinnost respirátoru či roušky je poměrně přesně spočitatelná. Bezesporu stejně spočitatelná je i účinnost dalších opatření. Porovnání těch účinností, to je ten druhý pohled. Ale při rozhodování o tom, jaká opatření proti koronaviru nasadit, by měl být tím prvním…