Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Nedostatek kvalifikovaných sil je dlouhodobě jednou z bariér růstu české ekonomiky, pandemie tuto situaci ještě zvýraznila. Tím větší význam mají tři vládní programy ekonomické migrace Klíčový a vědecký personál, Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a Kvalifikovaný zaměstnanec. Přestože pandemie ochromila volný pohyb osob, byl v loňském roce o zahraniční zaměstnance ze. strany českých firem větší zájem než v roce 2019.
České podnikatele proto může těšit, že do roku 2021 vstoupily všechny programy ekonomické migrace plně funkční a pomáhají tak řadě podnikatelů řešit nelehkou situaci. „Ukazuje se, že programy ekonomické migrace s jasně nastavenými kritérii a transparentním procesem získávání pobytových oprávněních byly jednoznačně krokem správným směrem,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Význam programů je navíc podtržen současnou situací, kdy programy představují jediný způsob, jak české firmy mohou získat kvalifikované zaměstnance ze třetích zemí na dlouhodobější pracovní vztah.“
V rámci Programu klíčový a vědecký personál bylo v loňském roce zařazeno více než 1 300 zahraničních pracovníků včetně rodinných příslušníků, v případě Programu vysoce kvalifikovaný zaměstnanec to bylo více než 710 pracovníků včetně rodinných příslušníků, přičemž o rok dříve to bylo v prvním programu 360 pracovníků, ve druhém 273. Nejčastěji pocházeli z Ruska, Japonska, Ukrajiny, Turecka, Indie, Vietnamu a Běloruska, největší zájem byl o řídící pracovníky, IT specialisty, specialisty v oblasti marketingu, účetní a auditory, právníky, ale také o výzkumné pracovníky, novináře, zdravotníky, manažery a techniky.
Program kvalifikovaný zaměstnanec byl více závislý na vývoji epidemické situace v dané zemi, u většiny zemí byly kvóty čerpány na 50 %, u Indie to bylo jen něco kolem 33 %, naopak u Kazachstánu a Moldávie čerpání kvóty dosáhlo cca 75 %. „Pro české firmy bylo klíčové obnovení fungování Programu kvalifikovaný zaměstnanec na Ukrajině s roční kvótou 40 000 žádostí. Zvýšený zájem jsme zaznamenali také o zaměstnance z Kazachstánu a Moldavska, a to vedle Mongolska a Filipín, které spolu s Ukrajinou tvoří hlavní zdrojové země pracovní síly, na které je program zaměřen,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.
Podle vyjádření ministra Karla Havlíčka nyní jeho úřad ve spolupráci s dalšími dotčenými resorty na základě získaných zkušeností aktuálně pracuje na úpravě programů zaměřených na vysoce kvalifikované zaměstnance, aby byly dostupnější například start-upům.
Potřebnost a přínos programů potvrzuje i Tomáš Zelený, který má ekonomickou migraci v rámci Hospodářské komory České republiky ve své gesci: „Musím potvrdit zvláště velkou snahu zapojených resortů, zejména Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zahraničních věcí, při aktivitách vedoucích k znovuotevření vízové agendy v Programu kvalifikovaný zaměstnanec. Jako Hospodářská komora jsme byli od začátku nouzového stavu v kontaktu s firmami, evidovali jsme jejich zájem o další pracovníky z jednotlivých programových zemí a následně jsme se snažili co nejrychleji implementovat ochranná opatření vydané Ministerstvem zdravotnictví. Nebylo to vždy úplně jednoduché a přehledné, nároky na pracovníky překračující hranice ČR se několikrát měnily – testy pro pendlery, doklady potvrzující splnění požadavků opatření před zavlečením infekčního onemocnění, vyplnění elektronického formuláře a podobně – a bezpochyby měly dopady na podnikatelskou veřejnost. O všech těchto skutečnostech a novinkách jsme se snažili co nejrychleji zaměstnavatele informovat prostřednictvím naší regionální sítě, asistenčních kanceláří v cizích zemích, ale i formou edukativních aktivit prostřednictvím několika webinářů a současně jsme se snažili o co nejrychlejší návrat k náběru plné kapacity Schengenských krátkodobých víz na Ukrajině.“