Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Testování se má stát jednou z nejúčinnějších zbraní v boji proti pandemii. A mělo by být – v době, kdy očkování má výrazné zpoždění – i palicí, která rozbije uzávěru ekonomiky. Ta mnohé podnikatele v nejzasaženějších a navazujících segmentech už přivedla až na okraj propasti.
Význam testování roste s tím, jak se na trhu začínají objevovat neinvazivní testy a testovací sady s možností rychlého, respektive okamžitého vyhodnocení, bez potřeby laboratorní analýzy. Takové opakované testování ve spojení s osobní odpovědností a kompenzací za karanténu a izolaci se nakonec může stát tím nejúčinnějším prostředkem v boji s pandemií. Rovnice je to jednoduchá – jednou či dvakrát za týden se otestuji, na pracovišti, ve škole či doma a podle výsledku se zachovám. V případě covid pozitivity přečkám desetidenní izolaci, v případě negativity funguji v zásadě normálně.
Opozice i zaměstnavatelé a podnikatelé vládu za nedostatečné testování kritizují již od podzimu a proto pozitivně vnímají fakt, že i česká vláda se začala po testování ve školách zabývat i testováním ve firmách. Rakouský model dokonce jde ještě dál a nabízí testování přímo rodinám. Je totiž zřejmé, že veřejná testovací centra a laboratoře na průběžné testování stačit nemohou a pro samotné obyvatele země by takové testování bylo časově náročné, diskomfotní a tudíž patrně nefunkční. Jednání o tomto bodu sice vláda včera přerušila, nicméně po vyčíslení nákladů se k němu ve středu má vrátit. Podle ministra Havlíčka je reálná varianta, že by stát hradil firmám asi čtyři testy měsíčně na zaměstnance.