Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Ani dnes se poslanci nedostali k jasnému rozhodnutí o návrhu nového stavebního zákona. Rozprava ke třetímu čtení se protáhla, na hlasování o více než osmi desítkách pozměňovacích návrhů tedy opět nedošlo a byť původní představa byla, že jednání k tomuto bodu bude pokračovat v pátek, nakonec se poslanci neshodli a datum dalšího projednávání zákona nebylo stanoveno.
Česku patří, pokud jde o délku stavebního řízení, podle analytického šetření Světové banky 157. místo ze 190 zemí. A jakkoliv v posledních letech sílí snahy tuto nelichotivou pozici vylepšit, poslanci rozhodli, že se toho mnoho nezmění. Šance, že nový stavební zákon bude projednán a schválen, je totiž každým dnem menší a menší.
Hlavním důvodem je podle všech indicií z jednání sněmovny fakt, že zákon chce nabourat model státní správy, který tu platí již od 19. století. Chce jej ovšem nabourat záměrně, protože se opakovaně prokazuje jeho nefunkčnost.
Odpor některých – překvapivě zejména pravicových – stran k novému uspořádání, které by stavební řízení zrychlilo, zmodernizovalo a zjednodušilo, je principiálně těžko pochopitelný. Je zřejmé, že nový zákon není dokonalý, ale současně je také zřejmé, že z pohledu veřejnosti i stavebníků je jednoznačným krokem k vyspělé části světa.
Ten krok však Poslanecká sněmovna odmítla udělat.