Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Objemy rezidenčních nemovitostí ve výstavbě byly v celém regionu střední a východní Evropy v posledních 5 letech omezené a ročně se zprůměrovaly na něco málo přes 200 milionů EUR. Rovnováha mezi soukromým bydlením obývaným vlastníkem a bydlením určeným k pronájmu se v zemích střední a východní Evropy přiklání k trendu vlastnictví. Vyplývá to ze studie společnosti Colliers.
Kevin Turpin, regionální ředitel oddělní průzkumu trhu pro střední a východní Evropu v Colliers, k tomu řekl: „V mnoha zemích vnímáme rostoucí a poněkud roztříštěný trh s byty k pronájmu, protože soukromé osoby investují do rezidenčních nemovitostí pro osobní investiční účely. Děje se to hlavně proto, že uložené úspory na osobních účtech neposkytují žádné smysluplné výnosy a náklady na půjčky na hypotéku byly na většině trhů historicky nízké. Mnoho těchto bytových jednotek je pronajato a jejich hodnoty pořád rostou v součinnosti s růstem prodejních cen za metr čtvereční. Nedostatek nových bytů na mnoha trzích spolu s dopadem této činnosti tuto dynamiku na trzích zesiluje a způsobuje, že se sen o vlastnictví domova pro mnoho lidí stává zdánlivě nemožným. Také z těchto důvodů roste celý sektor soukromého vlastnictví bytů k pronájmů a zájem investorů.”
Český trh s byty k pronájmu v soukromém vlastnictví je největší v regionu střední a východní Evropy. Za posledních 5 let v celé střední a východní Evropě došlo k rychlému růstu prodejních cen, což bylo částečně způsobeno nedostatkem nabídky, relativní jednoduchostí získání půjček za nízké náklady a také touhou lidí investovat ve snaze vydělat více peněz na svých úsporách, než by dosáhli v bance. Ve hře jsou také další faktory, jako je nedostatek vhodných pozemků a rostoucí náklady na ně, zdlouhavé a nejisté povolovací procesy a nedostatek a následný růst nákladů jak na stavební práce, tak na materiály. Podle údajů Eurostatu se náklady na výstavbu nových rezidencí v EU v období 2010 až 2019 zvýšily o 15 %. Z členských zemí střední a východní Evropy byl největší nárůst pozorován v Maďarsku (+47 %) a Rumunsku (+46 %). Objemy rezidenčních nemovitostí v regionu střední a východní Evropy byly za posledních 5 let poměrně omezené a ročně se zprůměrovaly na něco málo přes 200 milionů EUR.
Andy Thompson, ředitel Colliers investičního oddělení pro ČR a SR, dodává: „Česká republika patří mezi nejatraktivnější evropské trh, nabídka nových bytů je však omezována složitými schvalovacími procesy, které tlačí jejich cenu nahoru.”