Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Na půdě Vysoké školy technické a ekonomické České Budějovice byl včera představen Národní plán obnovy České republiky, na který je alokováno 190 mld. korun. Přes 60 jihočeských podnikatelů s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem diskutovalo o možnostech, jak by jim plán mohl pomoci v realizaci inovačních projektů, některé z nich podnikatelé i osobně prezentovali. Na závěr akce proběhla také osobní diskuze, při níž podnikatelé vznesli vůči plánu i mnohé zajímavé připomínky.
Národní plán obnovy ČR vychází z myšlenky Evropské unie restartovat ekonomiku po pandemii koronaviru a modernizovat ji prostřednictvím Nástroje EU pro oživení a odolnost, největšího nástroje unijního plánu obnovy Next Generation EU. Cílem pomoci jednotlivým státům je na jedné straně vyřešit negativní hospodářské a sociální dopady po covidu, na straně druhé podpořit probíhající transformaci společnosti v oblastech technologií a ekologie, které již probíhají.
„Česká ekonomika prošla kvůli pandemii COVID-19 obdobím recese. I proto jsme přijali možnost pozvat jihočeské podnikatele na seminář s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, aby se mohli dozvědět přímo od zástupců ministerstva, s čím jim Národní plán obnovy ČR může pomoci,“ řekl Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, a dodal, že tato podpora by měla být realizována z prostředků v rámci evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Přítomní podnikatelé se nejčastěji dotazovali na témata týkající se elektromobility, jaderné energie a využití vodíku, ale i zavedení eura v Česku či problematiky financování firem, které nedosáhly na podpůrné covidové programy.
Ministr Havlíček odpovídal i na otázky týkající se energetické soběstačnosti Česka či nedávno vypsané výzvy Modernizačního fondu. S jednatelem společnosti Campus Energy s.r.o Jiřím Borovkou diskutoval nad jejími pravidly. „Chybí mi vize státu, co dále se stávajícími fotovoltaickými elektrárnami, které nyní nemají nárok na investiční dotaci z tohoto fondu, a po roce 2030 skončí jejich provozní podpora“, kritizoval Borovka. „Berte to jako podnět pro Ministerstvo průmyslu a obchodu, byla by škoda opomenout stávající výrobny a neumožnit jim investiční podporu na ukládání energie do baterií nebo vodíku,“ navrhnul ministrovi Borovka. Ministr Havlíček podnět uznal a bude se jím zabývat. Diskutovalo se i nad plánovou podporou agrofotovoltaiky. Zde se aktéři shodli na správném záměru kombinace elektrárny se zemědělskou výrobou.
Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková také podnikatelům představila chystané kroky a aktuální stav Národního plánu obnovy, který má pomoct restartovat a modernizovat naši ekonomiku prostřednictvím alokovaných 190 mld. Kč rozdělených do šesti pilířů: Digitální transformace, Fyzické infrastruktury a zelené tranzice, Vzdělávání a trhu práce, Regulace a podpory podnikání v reakci na COVID-19, Výzkumu, vývoje a inovací a Zdraví a odolnosti obyvatel.
Na přípravě plánu spolupracuje Ministerstvo průmyslu a obchodu s asociacemi, svazy a komorami. Více informací naleznete na webu a obrátit se můžete také na pracovníky Jihočeské hospodářské komory, nebo sledovat web Jhk.cz, kde budeme o Národním plánu obnovy průběžně zveřejňovat aktuální informace.