Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Vliv covidových omezení se projevuje až zpětně. Nejpatrněji je to znát u investic, které omezila polovina dotázaných jihočeských podnikatelů. Dle dotazníkového šetření Hospodářské komory, která zjišťovala kondici firem za uplynulý půlrok, firmy ani v dalším období s výraznějšími plány rozvoje nepočítají. Přes dopady vládních opatření a zvyšování cen však firmy propouštět své zaměstnance v dalších měsících nehodlají. Dlouhodobě také vnímají jako jedno z úskalí možný nedostatek kvalifikované pracovní síly.
O tom, že dopady covidových omezení doznívají mezi podnikateli ještě nyní, není pochyb. Ostatně to potvrzuje i šetření Hospodářské komory ČR, která během srpna zjišťovala, v jaké kondici české firmy vstupují do podzimu. Šetření, které se uskutečnilo v průběhu srpna, se zúčastnilo 56 jihočeských firem, z více jak dvou třetin se jednalo o menší podniky do 50 zaměstnanců. Dvě pětiny respondentů bylo z oblasti služeb, třetinové zastoupení měly firmy ze zpracovatelského průmyslu.
„V jaké kondici se nachází jihočeské firmy, nelze jednoznačně říct, covidová doba totiž každý sektor postihla jinak, nejvíce však podnikatele z oblasti služeb. Dopady a předchozí omezení v podnikatelském sektoru se nicméně zpětně projevují u většiny podnikatelů,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk). Polovina respondentů z jižních Čech zažila v prvním pololetí tohoto roku stejné období ekonomického vývoje v porovnání s předchozím pololetím, téměř dvě pětiny firem si polepšilo, jedna pětina zažila období horší. „Nepříznivé výsledky, dle našich předpokladů a kvůli covidovým omezenímzmínily firmy, které podnikají ve službách. V otázce ohledně očekávaného vývoje byly odpovědi totožné, bohužel podnikatelé z oblasti služeb nevyhlíží zlepšení ani v dalších měsících,“ upřesňuje Luděk Keist.
S nárůstem cen surovin, ale i materiálů ve stavebnictví či dopravy není překvapivé, že firmy počítají i s následovným zdražováním, a to jak od dodavatelů, tak logicky i vlastních služeb a výrobků, což potvrdily necelé dvě pětiny respondentů. Zdražování může být mimo jiné i důsledkem předchozích problémů se solventností a cashflow, zvlášť u exportérů v době vládních omezení. Přestože třetina respondentů především z oblasti služeb a stavebnictví pocítila pokles obratu, necelé třetině firem se tržby zvýšily. „I přes finanční peripetie a zdražování však jako pozitivum vnímáme, že se firmy dokázaly se situací vypořádat a až na výjimky nemusely firmy propouštět své zaměstnance. Výsledky šetření potvrzují pokles pracovníků pouze u devíti firem, opět ze sektoru služeb. Ostatní nepropouštěly, nebo naopak pokračovaly v náboru,“ dodává Luděk Keist. 60 % firem dokonce plánuje své zaměstnance odměnit 13. platem, vyplynulo z výsledků.
Zdá se tedy, že udržení stávajících pracovníků je v současné době důležitější než rozsáhlé investice, jejichž rozsah v prvním pololetí klesl u více jak poloviny dotázaných jihočeských firem. Ostatně to potvrzuje i fakt, že za největší úskalí v budoucnu podnikatelé považují právě nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a případná pokračující omezení ze strany vlády.