Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Hospodářská komora podporuje návrh ministerstva financí na zvýšení limitu pro povinné placení DPH na 2 miliony korun, a proto považuje za správný krok požádat EU o notifikaci, která by zvýšení limitu obratu pro osvobození od DPH umožnila. Pověření k podání žádosti by zítra měla projednat vláda. Zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty, a to na 2 miliony korun od ledna 2022, je jedním z 34 doporučení podnikatelů, které formulovala Hospodářská komora na letošním sněmu v Brně.
Hospodářská komora dlouhodobě upozorňuje, že Česká republika tento práh, dnes na úrovni 1 milionu korun, nezměnila od svého vstupu do EU, čímž se nezohlednil mzdový ani cenový vývoj v uplynulých 17 letech. Zatímco v roce 2004 průměrná mzda činila 17 466 korun, podle komorové prognózy letos dosáhne 36 900 korun, což je 2,1násobek tehdejší úrovně. „Zvýšení prahu na dvojnásobek je proto legitimní změnou, jak živnostníkům a drobným podnikatelům snížit administrativní náročnost podnikání,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Musí řádně zaevidovat daňové doklady, v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro EU. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání.
„Pravděpodobnost úspěšné notifikace v Bruselu hodnotím jako poměrně vysokou, protože taková možnost již je součástí platného práva EU, i když s účinností až od roku 2025,“ uvedl ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič. Členské státy EU budou mít podle směrnice, která se týká zvláštního režimu podpory malých a středních podniků, nově možnost se od roku 2025 svobodně rozhodnout pro vznik plátcovství DPH až na 85 000 eur (cca 2 171 325 Kč), aniž by o to musely žádat EU.
Práh pro registraci k DPH přitom v posledních letech zvyšuje řada zemí, aby drobným podnikatelům snížila zátěž související s daňovou agendou a také administrativní zátěž finančních úřadů. Příkladem je Francie s limitem až 2,2 mil. korun. Vyšší limit, než který je v současnosti v ČR, mají dlouhodoběji nastaven např. i na Slovensku, ve Slovinsku, v Itálii, Irsku nebo ve Velké Británii či Švýcarsku.
Podle odhadů Ministerstva financí by zvýšením limitu mohl poklesnout počet plátců DPH zhruba o 105 tisíc. K placení daně z přidané hodnoty bylo letos v pololetí registrováno 520 580 plátců. Tím, že se sníží počet plátců DPH, dojde také k výraznému snížení administrativy na straně úředníků finanční správy. Nová vláda podle Hospodářské komory proto může tuto změnu využít ke zefektivnění správy této daně.
Hospodářská komora ve svých doporučeních v souvislosti se zvýšením limitu pro povinnou registraci k DPH navrhuje na 2 mil. korun zvýšit také kvalifikační práh pro tzv. paušální daň, která byla do českého daňového řádu nově zavedena od ledna 2021. Doporučuje také zatraktivnit lidem dohodu o provedení práce zvýšením limitu z 10 tis. korun měsíčně na 15 tis. korun měsíčně nebo snížit sociální pojistného placené zaměstnavatelem o dva procentní body.