středa 5. února 2025
ikona hodiny 5. 11. 2021 12:49

Zvýšení úrokových sazeb bude mít na podnikatele tvrdý dopad

Držení úrokové míry okolo nuly je z ekonomického hlediska dlouhodobě neudržitelné. ČNB svým včerejším krokem naznačila, že přirozenou úrokovou míru vidí v pásmu dvě až tři procenta. Centrální banka se tomuto cíli mohla přiblížit dvěma způsoby, postupným zvyšováním úrokových sazeb, nebo jednorázovým skokem.

Vladimír Dlouhý Vladimír Dlouhý autor

prezident HK ČR

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Z hlediska podnikatelů pro jejich adaptaci na tento trend by nepochybně bylo výhodnější postupné zvyšování úrokových sazeb. Zvolená varianta bude mít na podnikatele tvrdé dopady, protože musí řešit důsledky pandemie a vládních omezení, napětí na trhu práce i v dodavatelských řetězcích. Dojde ke zdražení úvěrů za situace, kdy řada firem vyčerpala své finanční rezervy, když byla nucena zavřít své provozovny, a teď potřebuje kapitál. Skokové zvýšení úrokových sazeb v souvislosti s posílením koruny způsobí problémy vývozcům, a to za situace, kdy jim zároveň rostou ceny vstupů, materiálů a energií. A za třetí, zpomalí tempo růstu ekonomiky, což bude mít významný dopad na stabilizaci veřejných rozpočtů a postaví novou vládu do situace, kdy nemůže počítat s vyššími příjmy do státního rozpočtu.

Česká národní banka by měla být jako hlavní tuzemská autorita měnové politiky konzistentní ve svých prohlášeních. Dlouhodobě jsem upozorňoval na riziko vysoké inflace, ale ze strany ČNB i jejího guvernéra jsme byli ujišťováni, že významně vyšší inflace aktuálně nehrozí. Proto včerejší razantní krok centrální banky, je-li doprovázeno sdělením o možném zvýšení inflace na přelomu roku až o 7 %, je překvapením.

Články autora Vladimír Dlouhý

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené

V novém roce 2025 přejeme úspěch nejen v podnikání

Redakce portálu KomoraPlus.cz přeje všem svým čtenářům nejen...
Nezařazené

Rozvoj Letiště Václava Havla Praha

Letiště Praha, provozovatel největšího českého mezinárodního letiště, podniká...
Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...