Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
V prvním ročníku projektu Pfizer Healthcare Lab, který hledá startupy ze střední a východní Evropy nabízející inovativní řešení pro zdravotnictví, uspěly hned čtyři projekty z České republiky a jeden nápad z Lotyšska. V tiskové zprávě to oznámila společnost Pfizer, která za projektem stojí.
Brněnský start-up Carebot představil nástroj na detekci plicních chorob, který s využitím umělé inteligence pomáhá s určením diagnózy z analýzy rentgenových snímků. Další český zástupce, společnost Nanteo, vyvinul přenosnou laboratoř – bioanalyzátor, který analýzou množství důležitých biomarkerů v krvi dokáže odhalit onemocnění. Medfox zaujal nabídkou softwaru na podporu dodržování režimu léčby – hlídá čas dávkování léků a eviduje je. Čtvrtým českým zástupcem je aplikace VOS.health sledující psychické zdraví uživatelů. Vybraným lotyšským projektem je UPOlife pro detekci a monitoring onemocnění srdce. Společnost Pfizer nyní bude jednat o konkrétním způsobu spolupráce s projekty. Začínajícím firmám může propojení s Pfizer Healthcare Lab pomoci s kontakty na relevantní odborníky a partnery nebo s mentoringem. Spolupráce se může týkat také oblasti komunikace, marketingu či distribuce.
Do výzvy, která byla otevřena start-upům ze zemí střední a východní Evropy, se přihlásilo celkem
48 inovativně smýšlejících firem, z nichž plná třetina pocházela z České republiky. Projekt Pfizer Healthcare Lab se soustředí na hledání inovativních projektů zaměřených na pomoc pacientům v oblastech onkologie, neurologie, kardiovaskulárních onemocnění, imunologických a zánětlivých onemocnění, vzácných onemocnění, vakcinace nebo klinického výzkumu. „Vybírat z takového množství nápaditých a kvalitně provedených nástrojů s ambicí zlepšit péči o lidské zdraví nebylo snadné. Nejdůležitějším měřítkem pro nás bylo, jak daný projekt splňuje zadávací kritéria a nakolik se shoduje s filozofií naší společnosti zaměřené na vývoj inovativních léků, které mění životy pacientů,“ vysvětluje Roman Jelínek, ambasador projektu ze společnosti Pfizer Česká republika.
Carebot – český nástroj, který využívá umělé inteligence pro rychlejší a přesnější diagnózu plicních chorob na základě rentgenových snímků.
Nanteo – český vývojář přenosné laboratoře pro imunodiagnostiku s názvem Malia.
Medfox – česká mobilní aplikace pro usnadnění léčebného režimu a správného užívání léků.
UPOlife – lotyšský projekt zaměřený na včasné odhalení a monitoring srdečních poruch včetně fibrilace síní.
VOS.health – aplikace, která pomáhá uživatelům udržovat přehled o jejich náladě a překonávat psychicky náročné situace.
Cílem projektu je dát startupovým společnostem příležitost ukázat své nápady a nabídnout jim podporu v nefinančním slova smyslu. Výběr start-upů pro další spolupráci s Pfizer Healthcare Lab není soutěž a nejsou v něm vyhlašováni vítězové. Proto není vyloučena ani podpora start-upů, které se projektu účastnily, ale nejsou v nejužší pětici.
Společnost Pfizer má v 15 zemích světa síť tzv. hubů – center, která se věnují spolupráci a podpoře start-upů. Tato centra se nacházejí mimo jiné v německém Berlíně a Freiburgu, v Londýně, izraelském Tel Avivu či australském Sydney.