Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Firmy potřebují zkušené pracovníky a připravené absolventy. Proto Jihočeská hospodářská komora letos spustila aktivity, kde si zástupci firem a škol mohou vyměnit názory, ale také zkušenosti. Současně s tím připravuje komora vzdělávací workshopy pro učitele odborných předmětů, aby i ti měli dostatek zkušeností, které mohou žákům na školách předávat. Tyto aktivity Asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi jsou díky projektu Jihočeského kraje dostupné všem jihočeským středním školám bezplatně.
„Dostatek zkušených pracovníků, to je to, co jihočeské firmy potřebují pro své podnikání. A platí to jak pro stávající zaměstnance, kteří se mohou vzdělávat, tak i pro nové, včetně absolventů škol. Proto se snažíme propojovat školy s firmami. Je důležité, aby navzájem znaly své potřeby, ale také si mohly předávat znalosti,“ zdůrazňuje ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist. Nutnost se vzdělávat a získávat informace o aktuálních trendech potvrzují i pedagogové, kteří se účastní workshopů pro učitele odborných předmětů: „Postupy v kosmetice jsou sice pořád stejné, ale vývoj jde kupředu například v laboratořích. Čím dál více také používáme technické přístroje, od biotronových lamp až po laserová ošetření,“ vysvětluje to, že ruku v ruce s technickým vývojem jde i v kosmetice vývoj dopředu Květuše Ševčíková ze Střední školy obchodní v Českých Budějovicích.
Šárka Bendová, která pracuje v kosmetice již 19 let potvrzuje, jak je důležité pro firmy, ale i učitele se vzdělávat: „Když jsem začínala, nepoužívali jsme skoro žádné přístroje, teď už je základem ultrazvuková špachtle či žehlička. Trendy jdou zkrátka rychle dopředu,“ říká Šárka Bendová, která se ujala lektorování workshopu a dodává, že školení bývá pro účastníky i novým povzbuzením do pracovního tempa. „Novinky, které z těchto školení získáme zařazujeme do předmětů, aby žáci od nás nešli pouze se základními informacemi, ale aby opravdu byli vybavení do provozu, do kterého je vypouštíme,“ vysvětluje Květuše Ševčíková.
Právě paní Květuše Ševčíková se spolu s dalšími pěti učiteli odborného výcviku účastnila prosincového workshopu Nové trendy a metody ošetření pleti, které uspořádalo Asistenční centrum Impuls pro kariéru a praxi Jihočeské hospodářské komory. Jednalo se o jeden ze čtyřiceti workshopů, které Jihočeská hospodářská komora (Jhk) realizuje v rámci projektu Jihočeského kraje zaměřeného na zkvalitnění vzdělávacího systému v Jihočeském kraji. Od jara tohoto roku tak Jhk mimo jiné realizuje pravidelná setkání celkem osmi oborových platforem. Jejich cílem je otevřít diskusi mezi jihočeskými zaměstnavateli a zástupci středních škol nad tématem kvalitního odborného vzdělávání. Sami učitelé či zástupci firem pak dávají podněty na vzdělávání, které by pro pedagogy škol mohlo být prospěšné.
Školení pro učitele je připravované i dalších oborech. „V listopadu se mohli například učitelé strojírenských oborů přihlásit na workshop Základy modelování dílů v Solid Edge a pro pedagogy z oborů gastro jsme ve Fine Food Academy připravili workshop zaměřený na slavnostní menu a trendy moderní kuchyně,“ uvádí Veronika Vicková, která má odborné vzdělávání v rámci centra Impuls pro kariéru a praxi na starosti. „Do konce pololetí tohoto školního roku proběhnou témata například podnikatelského minima či moderní pánské střihy pro učitele odborného předmětu kadeřník. Všechno jsou to témata, která vznikají v rámci diskusí našich oborových platforem. Právě kontakt mezi zástupci škol a firem se ukazuje jako nenahraditelný,“ zdůrazňuje Veronika Vicková.
Jihočeská hospodářská komora oborové platformy pořádá v pravidelném půlročním cyklu, kdy se vždy sejdou zástupci ve všech osmi platformách. V průběhu roku jsou pak postupně vypisovány workshopy, které Jhk pořádá přímo s odborníky firem. Účastnit se jich mohou učitelé jihočeských středních škol, a to zcela bezplatně. Přehled plánovaných akcí se zájemci mohou dozvědět z webu impulsprokarieru.cz.
Asistenční centrum „Impuls pro kariéru a praxi“ vzniklo v rámci realizace projektu Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje III, který je spolufinancován Evropskou unií.