Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Ve lhůtě do 31. ledna 2022 bude poprvé podáváno oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí za kalendářní rok 2021. Toto oznámení se týká pouze příjmů vyplácených nerezidentům ze zdrojů na území České republiky, které jsou osvobozené (např. dividendy vyplacené dceřinou společností mateřské společnosti) či nepodléhají zdanění (např. úroky, pokud právo zdanit je dáno pouze Státu příjemce) v České republice dle příslušné smlouvy o zamezení dvojímu zdanění (dále jen „SZDD“).
U takovýchto příjmů je oznamovací povinnost pouze jednou za rok, a to do 31. ledna bezprostředně následujícího kalendářního roku po kalendářním roce, v němž by byl plátce povinen provést srážku daně (pokud by příjem dani podléhal).
V souladu s § 38da zákona o daních z příjmů mají právnické i fyzické osoby povinnost oznamovat příjmy, které vyplácí do zahraničí ze zdrojů v České republice, a ze kterých je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Toto platí i v případech, kdy je takto vyplácený příjem od daně osvobozen nebo nepodléhá zdanění v České republice dle příslušné SZDD.
Existují však následující výjimky z oznamovací povinnosti:
Dále má plátce daně možnost požádat správce daně o zproštění povinnosti podávat oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí až na dobu 5 let. Naopak nepodání daného oznámení může být sankcionováno až do výše 500 tis. Kč.
Příjmy podléhající srážkové dani, která musí být skutečně sražena, se i nadále oznamují ve lhůtě pro odvedení daně, což je do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl plátce povinen provést srážku daně.