Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Druhý ročník Burzy škol on-line pořádané Jihočeskou hospodářskou komorou potvrdil přínos nejen pro vystavující střední školy, ale i uchazeče, kteří váhají o volbě středoškolského oboru. A to i ty, kteří se často bojí zeptat na podstatné informace, nebo se nemohli zúčastnit prezenčních burz. Žáci základních škol se nejvíce zajímali o podmínky přijímacího řízení, průřezově se také ptali na školu, její vybavení a učitelský sbor.
„Burza škol on-line je výborný nástroj nejen pro střední a základní školy, ale především pro zájemce a jejich rodiče, od kterých mám na on-line burzu kladné hodnocení. Řekl bych, že žáci základních škol nemají takový ostych ptát se a tímto získávat informace o střední škole,“ říká Pavel Zasadil, ředitel Střední odborné školy elektrotechnické, Centra odborné přípravy Hluboká nad Vltavou, a dále dodává: „Žáci mají více dotazů, než když jsou přímo na dni otevřených dveří ve škole. Přínos pro naši školu vnímám veliký. Předtím, než se k nám žáci přijedou podívat, již mají informace a povědomí o škole.“
To potvrzuje také Eva Divišová, ze Střední školy a Vyšší odborné školy cestovního ruchu České Budějovice: „Burza škol on-line mimo jiné nabízí možnost získání informací i pro žáky nemocné, hendikepované, eventuelně i nesmělé, jelikož při on-line burze mohou komunikovat anonymně – občas si nezapínají kameru ani mikrofon, pouze spolu chatujeme,“ přibližuje Eva Divišová.
Na letošním 2. ročníku Burzy škol on-line žáky základních škol nejvíce zajímaly podmínky přijímacího řízení, průřezově se také ptali na školu, její vybavení a učitelský sbor. Objevily se i dotazy na další možnosti uplatnění po absolvování jednotlivých oborů vzdělávání, konkrétní předměty, možnost volby cizích jazyků a průběh praktické výuky. „Někteří žáci se zajímali i o specifické věci jako třeba, v jakém jazyce programuje náš IT obor, jaké certifikáty a zkoušky mohou během studia absolvovat, a hlavně, jaké je vybavení laboratoří a dílen odborného výcviku. Častým dotazem také bylo, jestli je možné navštívit školu i po dnech otevřených dveří,“ vyjmenovává Pavel Zasadil, který by se Burzy škol on-line opět rád zúčastnil i příští rok.
Během tří dní od 11. do 13. ledna tak mohli zájemci o studium spolu s rodiči zhlédnout zajímavé prezentace s fotografiemi a propagačními videi středních škol či využít individuálních on-line konzultací. „Nejprve jsem se účastníka zeptala, co by chtěl zhlédnout, eventuelně na co se mám zaměřit, a přizpůsobila jsem se jeho požadavkům. Motivující pro naši prezentaci byl také vstup zaměstnanců Jihočeské hospodářské komory. Celému týmu, který se podílel na organizaci Burzy škol on-line, patří poděkování,“ zmiňuje Eva Divišová.
Ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist hodnotí zájem o burzy z řad uchazečů: „Portál www.burzyskol.cz, kde on-line burza probíhala, navštívilo v průběhu konání na 4 840 unikátních uživatelů, celkově webové stránky za tři dny konání zaznamenaly více než 7 000 návštěv. To myslím potvrzuje smysluplnost těchto akcí.“ Na virtuální přehlídce se letos prezentovalo kolem tří desítek středních škol a učilišť z celého Jihočeského kraje. Největší zájem návštěvníků webu byl patrný z oblasti Českobudějovicka, Písecka, Strakonicka či Táborska.