středa 5. února 2025
ikona hodiny 3. 2. 2022 10:15

Kam mohou vystoupat sazby nových hypoték?

Velké pozornosti se v posledních měsících těší vývoj úrokových sazeb z nových hypoték. Už máme k dispozici oficiální číslo za loňský prosinec: 2,85 %.

Michal Skořepa Michal Skořepa autor

ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy

Foto: Shutterstock.com
Kam se vyšplhají sazby hypoték? Foto: Shutterstock.com

Jde o číslo zřetelně pod hodnotami, které zaznívají v médiích a jsou k nalezení v leckterém aktuálním ceníku. Rozdíl je dán zřejmě hlavně extrémním zpožděním v datech ČNB: tato data se týkají smluv podepsaných v prosinci, jejichž parametry byly ale dohodnuty o několik týdnů, ne-li měsíců dříve (jisté zpoždění je v datech vždy, ale v posledním, z pohledu hypoték velmi hektickém roce nabylo extrémních hodnot).

Jak to bude letos? Základem pro rozhodování bank o úrokové sazbě u nových hypoték s fixací na určitý počet let je často mezibankovní sazba pokrývající tentýž počet let, přičemž k nejpopulárnějším patří konkrétně pětiletý horizont. Níže proto oprašuji svůj oblíbený graf, který zachycuje závislost mezi pětiletou mezibankovní sazbou na vodorovné ose (tříměsíční průměr zpožděný o dva měsíce, abychom zachytili skutečnost, že banky reagují na tržní sazby se zpožděním) a průměrnou sazbou z nových hypoték na ose svislé, a to pro každý měsíc od začátku roku 2017. Červené tečky zachycují vývoj v roce 2021, který byl hezky jednosměrný (leden je nejvíc vlevo, prosinec nejvíc vpravo).

Graf: ČS
Jak se vyvíjejí sazby hypoték Graf: ČS

Červený kroužek v pravé horní části grafu vyjadřuje výhled pro letošek – naznačuje, kde zhruba bude vrchol stoupání hypoteční sazby – měl by nastat zhruba na konci jara tohoto roku, kdy už se také nejspíš vytratí výše zvýšené extrémní zpoždění. Platit to bude za předpokladu, že na tomto trhu nedojde oproti letům 2017-2021 k žádnému strukturálnímu zlomu, například že banky bojující v uplynulých letech o vyšší podíl na trhu budou v tomto boji pokračovat. Jak vidno, průměrná sazba z nových hypoték s 5letou fixací by měla vystoupat na úroveň kolem 4,5 %.

Tento výhled je ovšem podmíněn také naší prognózou pětiletých mezibankovních sazeb, a ta je zase podmíněna předpokladem, že ČNB dnes zvýší sazby o 0,75 %, poté už repo zvyšovat nebude a ke konci letošního roku ho začne zase snižovat.

Články autora Michal Skořepa

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...
Expertní pohled

Klíčová témata evropské železnice: ETCS a autonomní provoz

Společnost AŽD přivítala významného hosta, generálního ředitele Evropské...