středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 4. 2. 2022 14:08

Úroková sazba může jít i nad pět procent

Včerejší krok ČNB, která opět poměrně razantně zvýšila základní úrokovou sazbu, vyvolal řadu komentářů politiků i expertů. Jaký to bude mít vliv na cenu nemovitostí a kurz koruny?

Petr Karban Petr Karban autor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několika titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Foto: Shutterstock.com
Jak dopadnou vyšší úroky na cenu bydlení a kurz koruny? Foto: Shutterstock.com

Ředitel realitního fondu Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti Miloš Filip se vyslovil k dopadu na trh s nemovitostmi: „Včerejší další zvýšení úrokových sazeb centrální banky znamená, že bude nutně pokračovat trend zdražování hypoték nastartovaný již v polovině loňského roku. Do cen bydlení se vyšší úroky navíc promítnou také skrze prodražení investičního developmentu. Developeři si obvykle ponechávají otevřené dveře ke zohlednění dražšího financování v koncových cenách nemovitostí, a tak se dá čekat pokračování růstu nabídkových cen nových domů a bytů. Když navíc vezmeme v úvahu zpřísněnou bankovní regulaci pro poskytování hypoték, bude pro běžné lidi v letošním roce bohužel ještě těžší dosáhnout na bydlení ve vlastním. Také v sektoru komerčních nemovitostí platí, že je na výši úrokových sazeb značně citlivý. Zejména u komerčních nemovitostí financovaných úvěry s plovoucí úrokovou sazbou uvidíme bezprostřední nepříznivý dopad vyšších nákladů financování do ziskovosti rozestavěných projektů, podraží také nové akvizice.”

Zajímavý je i komentář Tomáše Kudly, obchodního ředitele Ebury pro ČR a SROV. Mimochodem, agentury Bloomberg označuje právě Ebury jako nejpřesnější v predikcích kurzů měn. „Včera došlo ke zvýšení úrokových sazeb na 4,5 %. V tomto roce se přitom můžeme dostat až na hranici 5 %, teoreticky i přes, ale to bude záviset na tom, jak se bude inflace vyvíjet v čase – očekáváme, že ještě v první polovině roku bude vyšší. Jakmile ale dojde k zastavení jejího růstu a začínajícímu poklesu, přikročí ČNB zřejmě k postupnému mírnému snižování sazeb. Při trendu zvyšování úrokových sazeb by měla česká koruna dále posilovat. Špatná zpráva pro exportéry, protože dojde ke snížení tržeb při konverzích z cizí měny na CZK. Pro občany a firmy pak zvyšování sazeb bude mít za následek další zdražení úvěrů. V případě firem tak nejspíš dojde k pozastavení investic a rozhodování, zda a kdy inovovat. ČNB jako jedna z mála centrálních bank vítá posílení své měny a my můžeme s takto vysokou inflací pracovat, ne ji přehlížet jako ECB, která tvrdí, že inflace je dočasná a čeká třeba na snižování energií. Vedle vysokých sazeb ale hraje pro posílení naší měny také příliv zahraničního kapitálu a rozpouštění devizových rezerv – kolik se jich rozpustilo, se dozvíme z ČNB již 8. února. Případné oslabení měny pak nečekáme – nastat by mohlo, pokud by eskalovaly vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou nebo by hrozil jiný geopolitický konflikt.“

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Trendy

Restaurace 2024: Stabilnější růst cen a chuť jíst zdravěji

Průměrná cena oběda v prosinci dosáhla 193,90 Kč,...
Expertní pohled

Proč se rozevírají nůžky mezi měnovou politikou USA a EU?

Měnová politika Spojených států a eurozóny byla v...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Expertní pohled

Proč se rozevírají nůžky mezi měnovou politikou USA a EU?

Měnová politika Spojených států a eurozóny byla v...
Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...