Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Experti České spořitelny zpracovali odhad dopadů ukrajinské krize a případných sankcí na tuzemské hospodářství.
Rozsah a dopad ruské agrese a následných sankcí na ekonomiku jsou nyní velmi nejisté. Jasným rizikem je, že snížení růstu až stagnace české ekonomiky. V případě eskalace dokonce pokles ekonomiky. A to navzdory tomu, že podíl přímého českého zahraničního obchodu s Ruskem je nízký. Tvoří 2 % z celkových českých vývozů a 3 % z celkových českých dovozů. To představuje 1,6 % HDP v případě vývozu a 2,4 % v případě dovozu.
Hlavní zdroj snížení růstu ekonomiky je energetická krize = další růst cen plynu, elektřiny a ropy. Případně nárůst cen spojený s nedostatkem a nutností vypínat energeticky náročné provozy. Zvýšení cen plynu a elektřiny už před napadením Ukrajiny zvýšily náklady za energie o cca 4 % HDP.
Odhady ukazují, že česká ekonomika je výrazně více exponovaná na případný výpadek dodávek plynu. Důvodem je vysoká energetická náročnost ekonomiky díky vysokému podílu průmyslu na HDP, který přesahuje 30 %. Zatímco v EMU propad dodávek plynu o 10 % sníží HDP o cca 0,7 %, tak v případě české ekonomiky je to dvojnásobek, cca 1,5% HDP. Ve 2021 podíl ruského plynu na Evropských dodávkách činil cca 42 %. Výpadek by znamenal pokles české ekonomiky o cca 6 %.