středa 5. února 2025
ikona hodiny 1. 3. 2022 05:55

Web bude koordinovat pomoc pro Ukrajinu

Pomoc pro občany Ukrajiny i online centrum koordinující nabídky pomoci. Díky nové internetové stránce www.nasiukrajinci.cz všichni, kteří chtějí konkrétně podpořit občany Ukrajiny, zjistí, kam mají pomoc směrovat a jaká podpora je potřeba. Stránka bude plně funkční v řádu dnů. Současně vzniká Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině, které bude koordinovat integrační i humanitární aktivity v regionech.

Klára Dlubalová autor

pověřená řízením odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra ČR

Foto: Shutterstock.com
Web pro pomoc Ukrajině Foto: Shutterstock.com

„Jsem z Ukrajiny“, „Nabízím pomoc malého rozsahu“, „Nabízím pomoc velkého rozsahu“. Tyto odkazy najdou zájemci na speciální internetové stránce www.nasiukrajinci.cz. Odkaz „Jsem z Ukrajiny“ přesměruje Ukrajince potřebující pomoc na stránky Ministerstva vnitra se všemi důležitými praktickými informacemi v češtině i ukrajinštině. Zájemci o pomoc tzv. malého rozsahu zde brzy najdou odkazy na relevantní neziskové organizace.

Pro nabídky velké pomoci bude web nabízet kontakty na nově vzniklá krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. Typově půjde o nabídky celých hotelů, velkého objemu hygienických potřeb nebo hromadné dopravy.

„Vlna solidarity s Ukrajinou je v Česku ohromná a já za ni obrovsky děkuji. Zároveň je třeba dát pomoci řád, protože nejúčinnější pomoc je vždy ta koordinovaná a přesně cílená. Proto jsme zřídili Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině, které bude koordinovat komunikaci se samosprávami. Spustíme také web nasiukrajinci.cz, který pomůže jak Ukrajincům v nouzi, tak občanům a firmám, které chtějí pomoci,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan po dnešním jednání Ústředního krizového štábu.

V sídle Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru začne působit Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině, které bude fungovat jako nonstop centrální krizový orgán. Jeho základním smyslem bude koordinace a komunikace s jednotlivými samosprávami. V návaznosti na to pak v krajích v řádu několika dnů vzniknou krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. Jejich součástí budou hot spoty sloužící k registraci nově příchozích Ukrajinců prchajících před válkou. Součástí center bude i co nejúčinnější a nejpřesnější pomoc reagující na nabídku i poptávku.

Na tato místa se budou moci Ukrajinci přijít registrovat, a nebudou tak muset do centra ve Vyšních Lhotách v Moravskoslezském kraji nebo na cizineckou policii. Například v Českých Budějovicích vznikne takový hot spot na letišti, v Brně na výstavišti. To jak usnadní registraci Ukrajinců, tak umožní účinně zajistit např. zdravotní či bezpečnostní screening.

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...