Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Nekompetentnost pracovníků, nedostatečná propojenost systémů a špatná návaznost různých činností jsou dnes zdrojem problémů, které zdražují efektivní správu moderních budov. A přitom na trhu existuje IFA, IoT služba, která dokáže propojit procesy údržby, security a facility managementu tak, aby měl investor v kterémkoliv okamžiku celkový přehled o budově. A vidí, jak se firmy o budovu starají.
Ale nejde pouze o správu budov, stejně prospěšný bude IoT systém IFA i pro samotnou bezpečnostní agenturu, která zajišťuje fyzickou a technickou ostrahu objektů, protože tím získá špičkový přehled i záznam o činnosti v budově. A to je neocenitelná výhoda v případě bezpečnostní události. A ocení ji nakonec také facility firma či investor. Vždy se vyplatí mít vše pod kontrolou. „Představte si, že jste v roli investora velkého pražského nákupního centra. Platíte si různé firmy za to, aby se vám staraly o budovu po všech směrech – od úklidu přes údržbu až po bezpečnost. Cílem je mít stoprocentní funkční a bezpečnou nemovitost. Přesto dochází k situacím, kdy vám například nespokojený pracovník úmyslně zničí záložní zdroj energie. Ale protože u vstupu nejsou kamery ani alarm, nevíte, kdo to udělal. A tak jste nuceni vyměnit generální klíč, což vás stojí stovky tisíc až miliony korun,“ říká Lukáš Bráník, zakladatel a obchodní ředitel startupu Jistota sítě, který nově nabízí firmám implementaci inteligentního facility systému IFA a chytré evidence procesů pro facility management PATROL.
JiSit se zaměřuje na ICT technologie. Pomáhá zákazníkům se síťovou bezpečností, ICT zabezpečením a infrastrukturou společnosti. Nově se specialisté JiSit začali věnovat IoT prvkům a digitalizaci procesů v odvětvích facility a security managementu budov. Firma má certifikaci ISO 9001 i ISO IEC 27001.
„Do českých firem instalujeme originální český systém bezpečnostních čidel, která nepotřebují žádné kabely. Jde o IoT hardware, který funguje v lokální LoRa síti. Systém IFA jsme připraveni integrovat do jakékoholiv stávajícího systému, který firma již používá,“ vysvětluje Lukáš Bráník. Čidla jsou velká jako poloviční krabička cigaret. Systém díky čidlům dokáže sledovat teplotu, vlhkost, napětí v baterii čidla, uzamčení místnosti, osvětlení, pohyb, otřes, kouř a světelný záblesk. IFA umí odhalit a okamžitě upozornit například na zkrat v rozvaděčích, zvýšenou teplotu nad povolenou úroveň na kabelech v kolektorovnách nebo třeba otřesy na dveřích v případě, že se do nich někdo dobývá.
Systém IFA propojuje požární ochranu s bezpečnostní ostrahou a správou budovy do jednoho grafického rozhraní, ve kterém je možné v reálném čase monitorovat stavy v různých místnostech. Současně lze přímo na monitoru kliknutím na ikonu oka „zastřežit“ nebo „odstřežit“ místnost. To se hodí v situacích, kdy nemáte v místnostech instalovány kamery, a přesto do místností chcete vidět. Díky čidlům zjistíte, zda se v místnosti svítí, jestli je odemčená, jestli v místnosti provedl pracovník facility předepsanou údržbu, v jakém rozsahu a v kolik hodin, jak dlouho proces trval, nebo zdali například na elektrických rozvaděčích nestoupá teplota nad povolenou úroveň.
Kromě digitalizace facility managementu se Jistota sítě zaměřuje na zabezpečení, optimalizaci a celkovou restrukturalizaci vnitropodnikových sítí. Typicky když vám firma roste a zvyšují se nároky na datové přenosy i bezpečnost a současná infrastruktura už zkrátka nestíhá a dochází k výpadkům sítě, padá firewall, přestávají fungovat switche a routery. Důsledkem takových problémů jsou prostoje na pobočkách, protože zrovna neběží síť. „Firmy aktuálně řeší zabezpečení VPN, aby mohly vyhovět požadavkům zaměstnanců na stále častější home office. I s tímto zabezpečením často pomáháme,“ loučí se Lukáš Bráník