středa 5. února 2025
ikona hodiny 25. 5. 2022 11:37

V Praze se uskuteční významná průmyslová konference

Osmý ročník Evropské klastrové konference se bude konat ve dnech 26. – 27. září 2022 v Praze. Na konferenci se sejdou klastroví manažeři, tvůrci politik a odborníci z celé Evropské unie, aby diskutovali o nejnovějších trendech v klastrových politikách. Cílem akce je podnítit politickou diskusi na vysoké úrovni o výzvách, které je třeba řešit k posílení úlohy a přidané hodnoty klastrů při implementaci aktualizované průmyslové strategie EU, stejně jako v dalších klíčových evropských iniciativách ovlivňujících průmysl.

Foto: Shutterstock.com
Praha přivítá Evropskou klastrovou konferenci Foto: Shutterstock.com

Praha bude v rámci českého předsednictví Rady EU hostit Evropskou klastrovou konferenci 2022. Tato významná konference pro zainteresované subjekty z oblasti průmyslu se zaměří na témata vyplývající z aktualizované průmyslové strategie EU a její implementace. Zahrne také otázky, kterými se bude české předsednictví zabývat, jako je energetická bezpečnost a strategická odolnost průmyslu EU.

Osmý ročník Evropské klastrové konference je jedinečnou příležitostí k diskusi o současných a budoucích prioritách klastrových politik a rozvoje k uskutečnění zelené a digitální transformace a zároveň posílení ekonomické odolnosti EU. Posílí networking a vytvoří příležitost k vybudování spojení mezi evropskými hodnotovými řetězci, klastry a ekosystémy s ohledem na budoucí meziregionální a meziodvětvovou spolupráci.

Konference se uskuteční ve dnech 26. a 27. září 2022 v prostorách O2 Universum.
Registraci na konferenci a další informace naleznete na europeanclusterconference.eu.

Na konferenci se sejdou manažeři klastrů, tvůrci klastrových politik, odborníci a další zainteresované strany. Akci pořádá Evropská komise za podpory Evropské platformy pro klastrovou spolupráci (ECCP) a ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci českého předsednictví Rady EU.

O Evropské platformě pro klastrovou spolupráci ECCP

Evropská platforma pro klastrovou spolupráci je živá online komunita, která pomáhá klastrovým organizacím v celé Evropě i mimo ni propojovat se, komunikovat a spolupracovat. Poskytuje unikátní jednotné kontaktní místo pro novinky, příležitosti a spolupráci pro průmyslové klastry v celé Evropě, čímž zvyšuje viditelnost a ukazuje dopad evropských klastrů na špičková průmyslová odvětví a rozšiřující se trhy po celém světě.

Brzy se otevřou nominace na klastrová ocenění

Účastníci konference budou mít možnost zvolit Evropského klastrového manažera roku a Evropské klastrové partnerství roku. Vrcholem akce bude slavnostní ceremoniál s vyhlášením vítězů těchto dvou cen. Přihlášky do těchto soutěží bude možné podávat od 6. června do 22. července 2022. Více informací o udělování cen a postupu registrace kandidátů bude k dispozici na oficiálních stránkách Evropské klastrové konference v červnu 2022.

Návštěvy na místě ukážou klastrová partnerství v praxi

Účastníci konference budou mít také možnost zúčastnit se následujících návštěv:

  • Klastr Mechatronika: Platforma pro spolupráci specializující se na oblasti, jako je výzkum a vývoj aditivní výroby. Součástí exkurze budou návštěvy svářečské školy – školicí a certifikační instituce s dlouholetou tradicí a dobře vybavenými pracovišti unikátními v celém Plzeňském kraji, a COMTES FHT – soukromé výzkumné organizace, která díky svým špičkovým laboratořím a výzkumníkům významně přispívá k rozvoji témat výzkumu a vývoje ve výrobních procesech.
  • Klastry Nanoprogress (nanotechnologie) a Clutex (technické textilie). Součástí návštěvy obou klastrů v Libereckém kraji budou komentované prohlídky Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (Cxl) a Centra rozvoje inženýrského výzkumu (VÚTS). Účastníci se seznámí se špičkovou infrastrukturou v oblasti R&D a průmyslu a s unikátním vybavením nanotechnologické laboratoře Nanoprogress.
  • Český optický klastr: Prezentace a návštěva prostor HiLASE Center (Hi-tech laserové výzkumné centrum zaměřené na průmyslové aplikace) a ELI Beamlines (přední laserové výzkumné centrum a část Extreme Light Infrastructure). Hosté si navíc budou moci prohlédnout laserové laboratoře prostřednictvím návštěvnické galerie a navštívit experimentální sály.
  • Klastr CZECHIMPLANT: Návštěva medicínského klastru se zaměřením na implantologii. Součástí návštěvy je návštěva české firmy Beznoska, s.r.o. s prohlídkou výrobních provozů společnosti se specializací na výzkum a vývoj, konstrukci a výrobu implantátů, nástrojů a chirurgických pomůcek pro ortopedickou chirurgii a traumatologii.
  • Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT: součástí návštěvy bude komentovaná prohlídka Testbedu pro Průmysl 4.0. ČVUT je uchazečem o Evropské centrum pro digitální inovace v Praze se specializací na umělou inteligenci.

Propojovací akce ECCP

Dne 26. září 2022 dopoledne, před Evropskou klastrovou konferencí, se bude konat propojovací akce. Tato událost shromáždí klastrové organizace a malé a střední podniky, aby prozkoumaly obchodní, investiční a partnerské příležitosti a rozvinuly propojení mezi evropskými hodnotovými řetězci a ekosystémy.

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené

V novém roce 2025 přejeme úspěch nejen v podnikání

Redakce portálu KomoraPlus.cz přeje všem svým čtenářům nejen...
Nezařazené

Rozvoj Letiště Václava Havla Praha

Letiště Praha, provozovatel největšího českého mezinárodního letiště, podniká...
Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...