středa 5. února 2025
ikona hodiny 29. 6. 2022 17:08

Na podporu podnikatelů půjde téměř 82 miliard korun

Podpora výzkumu, inovací, chytré energetiky i cirkulární ekonomiky. Evropská komise (EK) schválila nový Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) Ministerstva průmyslu a obchodu, který podpoří české podniky až do roku 2027. Žádat v něm budou moci podnikatelé z celé ČR s výjimkou projektů realizovaných na území hl. m. Prahy.

Foto: Shutterstock.com
Miliardy pro české podnikatele Foto: Shutterstock.com

„Na podporu podnikání z fondů EU máme alokováno 81,5 miliardy korun,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „První výzvy z oblasti energetiky a výzkumu, vývoje a inovací budou vypsány již v průběhu tohoto léta.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu úspěšně zakončilo více jak půlroční oficiální vyjednávání s EK nad programovým dokumentem OP TAK. Poslední dva měsíce probíhala intenzivní oboustranná jednání, která vedla k finalizaci programu. „Po nelehkém vyjednávání s Evropskou komisí jsme nyní v podobě OP TAK získali klíčový nástroj podpory podnikání z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

OP TAK navazuje na svého programového předchůdce Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a láká na další příležitosti podpory podnikání v oblasti výzkumu, vývoje, inovací a digitalizace, rozvoje podnikání a dovedností, digitální infrastruktury, chytré energetiky, cirkulární ekonomiky nebo čisté mobility.

OP TAK je zároveň nastaven jako komplementární nástroj k další podpoře pro podnikatelský sektor, který byl v nedávné době spuštěn pod MPO z Národního plánu obnovy. OP TAK primárně cílí na malé a střední podniky. Nově nabízí podporu i pro kategorie small mid-caps a mid-caps a stejně jako v předchozích letech umožní zapojení velkých podniků v oblastech výzkumu a vývoje nebo energetiky. U vybraných aktivit budou moci být podpořeni i provozovatelé výzkumných a inovačních infrastruktur nebo organizace pro výzkum a šíření znalostí, dále kraje nebo obce, či organizační složky státu.

MPO nečekalo s přípravou programu až na schválení unijní legislativy. Nový programový dokument zpracovávalo průběžně ve spolupráci s hospodářskými, sociálními či územními partnery. Zároveň vedlo dopředu neformální dialog s EK. Tento přístup umožnil být mezi prvními v rámci připravenosti na programové období 2021-2027 nejen za Českou republiku, ale i mezi dalšími členskými státy. A díky tomu je podpora pod MPO v současnosti rovněž mezi prvními schválenými programy v rámci EU, které se zaměřují na podporu podniků.

Články autora Lucie Švehlová

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...