úterý 21. ledna 2025
ikona hodiny 21. 11. 2022 11:30

Cimrman v současnosti vládne všem

Na konci roku rostou jako houby po dešti výhledy a strategie na další rok. Všechny se víceméně shodují, že nejistota je značná. A nejen tím negativním směrem. Například Morgan Stanley očekává, že USA si projde měkkým přistáním ekonomiky, EMU a UK recesí. Inflace je už na vrcholu. Slabší globální růst, ale především zpomalení inflace umožní Fed, aby zastavil zvyšování sazeb v 1Q23. Oslabí dolar, desetileté výnosy dluhopisů USA poklesnou na 3,5 % na konci roku 2023.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Raději miska rýže než bochník chleba Foto: Shutterstock.com

Takový scénář by byl pozitivní pro akcie. No, ale ekonomové vysvětlují, že i drobné odchylky od tohoto základního scénáře mohou přinést i relativně velké odchylky pro prognózu cen finančních aktiv.

Nicméně mnoho analýz poukazuje na to, že procházíme nejrychlejším a nejvíce synchronizovaným zpřísněním měnové politiky v historii. Proto obavy, že si projdeme stejně dlouhým obdobím vyšší inflace jako v 70. letech, jsou relativně nízké. A naopak mnoho institucí předpokládá výrazné snížení sazeb jak Fed, tak ECB. Jen panuje neshoda, zda to přijde až v roce 2024 nebo už dříve. A o kolik předtím centrální banky stihnou sazby zvýšit. Čeká nás další psychicky náročný rok, kde se snad omezí na minimum vliv cimrmanova cyklu očekávání a zklamání.

Splátka peněz, které si banky EMU půjčily od ECB v rámci programu TLTRO měla dosáhnout 293 mld. eur. Což je největší snížení likvidity za dvadvacetiletou historii eura.

Od začátku roku, tedy od vrcholu, poklesly ceny nemovitostí ve Švédsku o 14 %. V tomto případě jde o největší propad za posledních 30 let. Mimochodem, nárůst cen bydlení od roku 2008 byl ve Švédku podobný jako v ČR. Velký rozdíl je ale v dostupnosti. Zatímco v ČR potřebujeme na průměrné bydlení asi patnáct celoročních průměrných příjmů, tak ve Švédsku je to necelých deset. Pro srovnání, nejméně je to v Dánsku, šest. A nejvíce ze všech zemí EU je to, wait for it: právě u nás. Tento týden zasedá švédská centrální banka a očekává se zvýšení sazeb o 75 bodů.

Raději miska rýže než bochník chleba. To alespoň velí vývoj cen zemědělských komodit. Cena rýže je ve srovnání s rokem 2019 o cca 20 % levnější, zatímco pšenice a kukuřice o 50-60 % dražší. I díky tomu zůstává inflace v Asii na relativně nízkých úrovních.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...
Aktuality

Startuje Davos s tématem Trump 2.0

Startující ekonomické fórum v Davosu bude mít pravděpodobně...
Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...
Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...