Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Na konci roku rostou jako houby po dešti výhledy a strategie na další rok. Všechny se víceméně shodují, že nejistota je značná. A nejen tím negativním směrem. Například Morgan Stanley očekává, že USA si projde měkkým přistáním ekonomiky, EMU a UK recesí. Inflace je už na vrcholu. Slabší globální růst, ale především zpomalení inflace umožní Fed, aby zastavil zvyšování sazeb v 1Q23. Oslabí dolar, desetileté výnosy dluhopisů USA poklesnou na 3,5 % na konci roku 2023.
Takový scénář by byl pozitivní pro akcie. No, ale ekonomové vysvětlují, že i drobné odchylky od tohoto základního scénáře mohou přinést i relativně velké odchylky pro prognózu cen finančních aktiv.
Nicméně mnoho analýz poukazuje na to, že procházíme nejrychlejším a nejvíce synchronizovaným zpřísněním měnové politiky v historii. Proto obavy, že si projdeme stejně dlouhým obdobím vyšší inflace jako v 70. letech, jsou relativně nízké. A naopak mnoho institucí předpokládá výrazné snížení sazeb jak Fed, tak ECB. Jen panuje neshoda, zda to přijde až v roce 2024 nebo už dříve. A o kolik předtím centrální banky stihnou sazby zvýšit. Čeká nás další psychicky náročný rok, kde se snad omezí na minimum vliv cimrmanova cyklu očekávání a zklamání.
Splátka peněz, které si banky EMU půjčily od ECB v rámci programu TLTRO měla dosáhnout 293 mld. eur. Což je největší snížení likvidity za dvadvacetiletou historii eura.
Od začátku roku, tedy od vrcholu, poklesly ceny nemovitostí ve Švédsku o 14 %. V tomto případě jde o největší propad za posledních 30 let. Mimochodem, nárůst cen bydlení od roku 2008 byl ve Švédku podobný jako v ČR. Velký rozdíl je ale v dostupnosti. Zatímco v ČR potřebujeme na průměrné bydlení asi patnáct celoročních průměrných příjmů, tak ve Švédsku je to necelých deset. Pro srovnání, nejméně je to v Dánsku, šest. A nejvíce ze všech zemí EU je to, wait for it: právě u nás. Tento týden zasedá švédská centrální banka a očekává se zvýšení sazeb o 75 bodů.
Raději miska rýže než bochník chleba. To alespoň velí vývoj cen zemědělských komodit. Cena rýže je ve srovnání s rokem 2019 o cca 20 % levnější, zatímco pšenice a kukuřice o 50-60 % dražší. I díky tomu zůstává inflace v Asii na relativně nízkých úrovních.