středa 5. února 2025
ikona hodiny 22. 11. 2022 14:41

Plnou parou vpřed špatným směrem

Průměrná solární elektrárna potřebuje více než 2,5 MWh počáteční energie na 1 kW instalovaného výkonu (křemík, sklo, střídače, rámy...). Je to hodně, ale je to výrazně méně než před pár lety, kdy to bylo 4MWh/kW.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
I solární energetika potřebuje energii Foto: Shutterstock.com

Průměrná solární elektrárna potřebuje více než 2,5 MWh počáteční energie na 1 kW instalovaného výkonu (křemík, sklo, střídače, rámy…). Je to hodně, ale je to výrazně méně než před pár lety, kdy to bylo 4MWh/kW. V solární energetice vládne učící se křivka a inovace, to jsou úspory materiálu a lepší účinnost. Každopádně taková solární elektrárna bude v Evropě vyrábět elektřinu rok a půl až několik let, než vyrobí tolik energie, kolik bylo nutno spotřebovat na její výrobu. Znamená to, že zvýšení produkce celosvětové energie o 1 % prostřednictvím solárních elektráren v roce X spotřebuje 1-4 % celosvětové energie v roce X-1. Jinými slovy, energetický přechod na obnovitelné zdroje je výrazně snazší, když máme přebytek energie. A to my nemáme, mimo jiné díky podinvestování energetického sektoru, podinvestování energetické efektivity a podinvestování ekonomiky s vyšší přidanou hodnotou. Takže vlastně nám pomáhá, že svůj evropský problém (včetně emisí CO2) exportujeme do Číny, která je dominantním producentem solárních panelů.

Když jsme u vtahu Evropy a Číny: investice Německa v Číně dosáhly v první polovině roku 2022 rekordní výše 10 mld. EUR. To je dvakrát více než ve 2021. Vývoj hodnotí zpráva IW s příznačným názvem Plnou parou vpřed špatným směrem. Podívejme se na jeden detail obrazu Německo vs. Čína, na německé firmy obchodované na burze DAX s nejvyšší závislostí na Číně: Na prvním místě je Infineon Technologies AG, která je v Top10 na světě ve výrobě polovodičů.

Mimochodem, pořád slyšíme, že Čína je lídr sem, lídr tam, největší ekonomika, tygr a drak a podobně. Ale čí akciový index má vyšší výkonnost? Americký nebo čínský? Správně, indický. Pro investora byl čínský index noční můrou ve srovnání s USA anebo právě s Indií. Pozor, jde o indexy v národní měně. Pokud bychom to přepočítali na dolar, vedou USA.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Analýzy

SOCR Retail Index: Mírný optimismus obchodníků trvá

SOCR Retail Index, pravidelný čtvrtletní průzkum Svazu obchodu...
Aktuality

Na Pražském hradě proběhne setkání lídrů e-commerce GECOM 2025

Akce GECOM 2025 představí klíčové trendy, inovace a...
Expertní pohled

Co je aktuálně nového v oblasti práce s daty?

V dnešní digitální době disponuje většina firem a...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Obchodní válka USA vs. EU: 3 scénáře

Obchodní války se vyhrávají snadno, říká Donald Trump....
Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...
Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...