středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 13. 12. 2022 07:46

Český byznys se spojuje s excelentní vědou

Přední čeští byznysmeni se připojili k podpoře nejzajímavějších vědeckých projektů. Vkladem téměř 50 milionů Kč navýšilo osm významných podnikatelů kapitál investičního fondu i&i Biotech Fund (i&i Bio), který se specializuje na vyhledávání a rozvoj unikátních akademických startupů z oblasti vývoje léků, diagnostiky či medicínských technologií. Mezi novými investory nechybí Ondřej Bartoš z Credo Ventures či zakladatel ABRA Software Jaroslav Řasa. S novým příspěvkem stoupl celkový kapitál fondu na přibližně 1,2 miliardy korun.

Foto: Shutterstock.com
Český byznys podporuje excelentní českou vědu Foto: Shutterstock.com

Investiční fond i&i Bio vznikl minulý rok jako výsledek spolupráce bio-inovačního centra i&i Prague s Evropským investičním fondem (EIF). Jedná se o vůbec první fond na podporu transferu technologií nejen v České republice, ale i v dalších zemích V4. „Zajímají nás jen ty nejlepší projekty, které mohou uspět na globálních trzích. Musí nás přesvědčit nejen o světové jedinečnosti své vědy, ale také o tržním potenciálu či manažerských kvalitách týmu,“ vysvětluje ředitel fondu Jaromír Zahrádka.

To, že financování ze strany fondu získají jen ty nejlepší projekty, ukazují dosavadní čísla. Dosud ze 450 projektů žádajících o investici z i&i Bio uspělo pouze šest. Zahrádka k tomu dodává: „Do vybraných projektů jsme investovali asi 7,4 milionů eur, dalších 58 milionů eur tyto startupy získaly od jiných investorů nebo z grantů.“

Transfer technologií zajišťuje vědě miliardy korun ročně

Investiční fond i&i Biotech tvoří další dílek ekosystému budovaného okolo Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Kromě samotného ÚOCHB ho tvoří kancelář transferu technologií IOCB Tech a bio-inovační centrum a inkubátor i&i Prague. Fungování tohoto typu investičního fondu je v České republice ojedinělé, nicméně v EU několik podobných fondů existuje. Jsou spojeny s těmi nejlepšími výzkumnými institucemi, jako jsou Institut Maxe Plancka, prestižní výzkumný ústav IST Austria nebo Katolická univerzita v Lovani. i&i Bio již s řadou z nich intenzivně spolupracuje a společně investuje. Takto vytvořené fondy jsou možností, jak do vědeckého výzkumu dostat další potřebné finance, zároveň tento typ spolupráce napomáhá urychlit přechod nových nápadů do praxe (tzv. transfer technologií). Jde o náročnou a dlouhou cestu, během které je nutné zajistit dostatečné financování, právní ochranu i správné komerční nasměrování původního nápadu. Ročně zajišťuje transfer technologií české vědě prostředky v řádech miliard korun a stává se tak významným a stále posilujícím nástrojem rozvoje a financování kvalitní vědy v ČR.

Unikátní ekosystém

Fond vznikl jako součást inovačního ekosystému budovaného Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), který je dále postaven na úspěšné společnosti IOCB Tech (techtransferové kanceláři založené ÚOCHB již v roce 2009) a také na bio-inovačním centru i&i Prague (založeném v roce 2017). Celkově se tak kolem ÚOCHB rozvíjí podpůrný ekosystém, který je unikátní nejen v Česku, ale také na evropské úrovni.

„Přenos nápadů našich vědců do praktického využití je klíčovou podmínkou technologického úspěchu této země. Všichni to vědí, politici se k tomu hlásí, ale stále se to daří jen velmi pomalu. K tomu totiž nestačí politické proklamace. Potřebujete skvělou vědu srovnatelnou se světovou špičkou, ale taky profesionály na technologický transfer a investory ochotné vložit peníze do riskantních nových projektů. Přesně tohle naši kolegové v IOCB Tech a i&i Prague dělají,“ říká ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka a dodává: „Chceme navázat na celosvětový úspěch prof. Holého a jeho protivirových léků. Máme rozhodně co nabídnout, zmínit lze např. v USA rozvíjená léčiva rakoviny dr. Majera nebo technologie výroby radioaktivního lutecia dr. Poláška. Bez investorů a celého ekosystému podpory přenosu vědy do aplikací se to ale nemůže podařit.“

Šest doposud investovaných firem – portfolio fondu i&i Biotech fund

  • Celeris Therapeutics, americko-rakouský startup, který využívá umělou inteligenci k vývoji nových léčiv v oblasti onkologie a neurologie (nedávno získal prestižní EIC grant).
  • Dracen Pharmaceuticals, americký startup, který dokončuje první fázi klinického testování látky DRP-104 vyvinuté v ÚOCHB, která má potenciál výrazně pomoci při léčbě rakoviny.
  • Sampling Human, česko-americký technologický startup, který vyvíjí unikátní diagnostickou metodu zdokonalující detekci a monitoring závažných onemocnění.
  • CasInvent Pharma, startup vzniklý na Masarykově univerzitě v Brně, který vyvíjí sloučeniny s protinádorovými vlastnostmi.
  • Nanoligent, španělský biotechnologický startup vyvíjející cílenou onkologickou terapii, který je ve fázi preklinického testování.
  • Enzyre, nizozemský startup vyvíjející průlomovou ambulantní diagnostickou technologii pro testování krevní srážlivosti.

Kvalitní vědu lze nyní podpořit i menšími částkami

Investiční fond i&i Bio svou činností navazuje na inkubační a investiční aktivity bio-inovačního centra i&i Prague, ke kterému se jako významný evropský investor přidal EIF. Nyní se k tomuto tandemu připojilo dalších 8 (7 českých a 1 slovenský) soukromých investorů. Díky fondu tak mohou do oblasti vývoje nových léčiv investovat i soukromí investoři, a to menšími částkami, což je velmi efektivní.

Mezi nimi je i zkušený investor Ondřej Bartoš, ředitel Credo Ventures. „Investice do výsledků vědy a výzkumu v oblasti přírodních věd, vývoje léčiv atd. jsou speciální oblastí vyžadující velmi náročnou expertízu, kterou i&i Bio se svým širokým akademickým zázemím nabízí. Fond a celý jeho ekosystém proto vnímám jako významnou příležitost pro propojení rizikového kapitálu a zajímavých vědeckých projektů,“ vysvětluje svůj vstup do fondu i&i Bio zkušeny investor Ondřej Bartoš, ředitel Credo Ventures.

Ke skupině nových investorů se připojil také zakladatel ABRA Software Jaroslav Řasa, který k tomu říká: „Za klíčové pro Českou republiku považuji vytvářet produkty s velmi vysokou přidanou hodnotou. Jedinou cestou, jak toho jde dosáhnout, je využít špičkové vědecké poznání v ultra moderních oborech a investovat do jejich transferu do byznysu. Fond i&i Bio má mojí plnou důvěru. Jsem rád, že mohu být ve vědě aktivní, a to jak v byznysové rovině, tak i v té neziskové – tedy podporou Nadačního fondu Neuron.“

Články autora Martin Kovalčík

Nejnovější články

Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...
Expertní pohled

Ceny nájmů v Praze neklesnou, naopak porostou až o 10 %

Vlastní bydlení se pro velkou část mladých Čechů...
Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Ceny nájmů v Praze neklesnou, naopak porostou až o 10 %

Vlastní bydlení se pro velkou část mladých Čechů...
Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...
Aktuality

Startuje Davos s tématem Trump 2.0

Startující ekonomické fórum v Davosu bude mít pravděpodobně...