Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Podle zprávy Světového ekonomického fóra o globálních rizicích 2023 patří mezi ta nejvýraznější problémy v zásobování energií a potravin, které pravděpodobně přetrvají v příštích dvou letech, a vysoký růst životních nákladů a zadlužení. Zároveň hrozí, že tyto krize přibrzdí či zcela zastaví snahy o řešení dlouhodobých rizik, zejména těch, která se týkají klimatických změn a biodiverzity. Horizont pro řešení globálních hrozeb se podle expertů WEF rychle zkracuje a svět se musí dohodnout na společném postupu.
Zpráva, vytvořená ve spolupráci s Marsh McLennan a Zurich Insurance Group, čerpá z názorů více než 1 200 globálních odborníků na rizika, tvůrců politik a lídrů v oboru. Ve třech časových rámcích vykresluje obraz globálního prostředí rizik, které je nové i děsivě známé, protože svět dnes musí čelit mnoha již existujícím rizikům, která se dříve zdála na ústupu.
Vedle globální pandemie a války v Evropě, což jsou nové jevy, se vrátily do popředí energetické, inflační, potravinové a bezpečnostní krize. Ty pak společně vytvářejí následná rizika, která budou patrně dominovat v příštích dvou letech: riziko recese, rostoucí zadlužení států i domácností, rychlý a významný růst životních nákladů a polarizace či spíše fragmentace společnosti pod vlivem dezinformací.
Reálné jsou obavy, že pod vlivem těchto rizik se zpomalí snahy o řešení příčin klimatických změn, což ale v příštích deseti letech může vést k pokračujícímu globálnímu oteplování a ekologickému zhroucení. Kupříkladu ztráta biodiverzity je považována za jedno z nejrychleji se zhoršujících globálních rizik pro příští desetiletí.
Sociologové také upozorňují, že neřešené krize a nové geopolitické soupeření vyvolají bezprecedentní společenskou tíseň, kterou ještě umocní nedostatečné investice do zdravotnictví, vzdělání a hospodářského rozvoje. Což sociální smír a soudržnost společnosti ještě více rozleptává.
Nadcházející roky proto budou představovat pro vlády především čas tvrdých kompromisů, protože současnost odhalila propast mezi tím, co je vědecky nezbytné a politicky přijatelné.
„Ti nejzranitelnější trpí již dnes. A vedle toho v chudých i bohatých zemích rychle roste počet těch, kteří se zranitelnými stávají. V této již tak toxické směsi známých a rostoucích globálních rizik by se jakákoliv nová událost mohla stát nezvládnutelnou,“ poznamenala ke zprávě výkonná ředitelka Světového ekonomického fóra Saadia Zahidi.