úterý 21. ledna 2025
ikona hodiny 18. 1. 2023 07:53

Proč má byznys ve společnosti důležitou roli?

Byznys může pomoci zachránit důvěru v budoucnost

Edelman zveřejnil svůj globální report Edelman Trust Barometer. Důvěra lidí v budoucnost – vyjádřená konstatováním: moje rodina a já se budeme mít za pět let lépe – je v 85 % sledovaných zemích nejnižší za 20 let . Špatnou zprávou je i rostoucí rozdělení společnosti. Lidi ve světě vnímají vládu a média jako zdroj zavádějících informací. Naopak byznys a neziskovky jsou vnímané spíše jako zdroj důvěryhodných informací.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Byznys může pomoci zachránit důvěru v budoucnost Foto: Shutterstock.com

Dále, business lídři, lídři neziskovek a učitelé jsou vnímání spíše jako zdroj, který rozdělení ve společnosti snižuje. Lidé vnímají, že pokud žijí v polarizované společnosti (a kde polarizace je zakořeněná), tak svému zaměstnavateli důvěřuje 69 % lidí, businessu obecně 50 %, podobně neziskovkám, vládě ale jen 27 % a médiím 34 %.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Proto na CEO lidé nakládají úkoly, které v minulosti nebyly obvyklé: šéfové firem by měli zaujmou veřejné postoje, například ke klimatické změně, diskriminaci, nerovnosti nebo k imigraci.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Celkově se potvrdil trend posledních let: business je jediná „instituce“, která je považovaná za kompetentní a zároveň roste důvěra (a tím pádem i odpovědnost), že se business se chová eticky. Na této změně se odrazila zkušenost s jednotlivými „institucemi“ v posledních krizích (covid, válka).

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Proto lidé předpokládají, že nejlepších společenských změn lze dosáhnout jen tehdy, když vláda a business budou spolupracovat.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

A jaká jsou doporučení Edelmana pro navigaci v polarizovaném světě?

1. Business musí být lídrem. Jako nejdůvěryhodnější instituce může business posunout mantinely očekávání, ale i odpovědnosti. Využijte svou komparativní výhodu k informování, k diskuzi, ale i doručování řešení společenských témat a problémů.

2. Spolupracujte s vládou. Nejlepších výsledků lze dosáhnout, když podniky a vláda budou spolupracovat, nikoliv nezávisle. Budujte konsensus a spolupracujte na politikách a standardech, abyste dosáhli výsledků, které svět posunou směrem ke spravedlivější, bezpečnější a prosperující společnosti.

3. Obnovte ekonomický optimismus. Pochmurný ekonomický pohled je hnací silou i důsledkem polarizace a fragmentace společnosti. Investujte do spravedlivého odměňování, vzdělávání a místních komunit, abyste řešili nerovnosti.

4. Zasazujte se o pravdu. Podnikatelská sféra hraje v informačním ekosystému zásadní roli. Buďte zdrojem spolehlivých informací, podporujte občanskou diskusi.

Pod to se můžu podepsat. A Spořka přesně tuto odpovědnost přijala za vlastní: strategickým cílem je finanční zdraví a zvyšování celospolečenské prosperity. #silnejsi

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...
Aktuality

Startuje Davos s tématem Trump 2.0

Startující ekonomické fórum v Davosu bude mít pravděpodobně...
Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...
Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...