středa 5. února 2025
ikona hodiny 23. 1. 2023 10:51

Očekávaný exodus firem z Ruska se nekoná

V době napadení Ukrajiny Ruskem působilo v Rusku 1 404 firem z EU a zemí G7. Na začátku války to vypadalo na velký exodus z Ruska. Ve skutečnosti se jen 9 % z těchto firem zbavilo alespoň jedné dceřiné společnosti v Rusku (USA 18 %, Japonsko 15 % a EU 8,3 %). Analýza navíc ukazuje, že odcházející firmy měly v průměry nižší ziskovost a větší počet zaměstnanců než firmy, které v Rusku zůstaly.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Jablko stále ohromuje Foto: Shutterstock.com

Z firem, které v Rusku zůstaly, je 20 % německých, 12 % USA a 7 % japonských nadnárodních firem. Autoři studie uzavírají, že tato zjištění zpochybňují ochotu západních firem oddělit se od ekonomik, které jejich vlády nyní považují za geopolitické soupeře. Zjištění studie jsou prověrkou reálnosti narativu, že obavy o národní bezpečnost a geopolitika vedou k zásadnímu uvolnění globalizace.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Na podobné téma: tržní podíl Apple na celosvětovém prodeji telefonů je cca 15 %. Ale podíl na zisku z těchto prodejů je 80 %! To je fascinující. Podobně fascinující je závislost Apple na Číně: v Číně zaměstnává přímo 14 tisíc lidí, ale ve svém globálním řetězci sleduje týdenní pracovní  dobu 1,5 milionů pracovníku, z nich naprostá většina pracuje v Číně. Financial Times rozebírá existenční závislost Apple na Číně, kde vyrábí 95 % svých produktů. A tuto závislost není schopen změnit. List cituje jednoho z bývalých inženýrů Apple, který lakonicky řekl, že Apple nemůže diverzifikovat a že Čína bude dominovat dalších 20 let. Jde samozřejmě především o business rozhodnutí Apple: znovu se podívejte na graf podílu zisku. Samsung z Číny zmizel a výrobní kapacity má mimo jiné v Argentině nebo Vietnamu.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Když už mluvíme o Argentině: Brazílie (214 mil. obyvatel) a Argentina (46 mil.) by chtěly vytvořit vlastní měnovou unii. Pracovní název společné měny je Sur, tedy Jih.

Covid nás vyhnal z kanceláří domů. A mráz vyhání lidi z domovů do zpět do kanceláří. Alespoň ve Velké Británii, kde pětina zaměstnanců hlásí, že se rozhodli změnit pracovní režim a vrátit do kanceláří, částečně proto, aby ušetřili za vytápění.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Analýzy

SOCR Retail Index: Mírný optimismus obchodníků trvá

SOCR Retail Index, pravidelný čtvrtletní průzkum Svazu obchodu...
Aktuality

Na Pražském hradě proběhne setkání lídrů e-commerce GECOM 2025

Akce GECOM 2025 představí klíčové trendy, inovace a...
Expertní pohled

Co je aktuálně nového v oblasti práce s daty?

V dnešní digitální době disponuje většina firem a...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Obchodní válka USA vs. EU: 3 scénáře

Obchodní války se vyhrávají snadno, říká Donald Trump....
Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...
Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...