Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Skupina ČEZ díky úsporným opatřením v administrativních budovách ušetřila od října do prosince 2022 celkem 15 % spotřeby plynu a 13 % spotřeby elektřiny. Objemově ušetřil ČEZ ve 26 objektech vytápěných plynem nebo dálkově meziročně 2 169 GJ, v celém portfoliu spravovaných budov, které čítá přes sto objektů po celé České republice, pak 727 MWh elektřiny.
Mezi hlavní opatření patřilo zejména teplota maximálně 20 stupňů v kancelářích, nižší teplota ohřevu teplé vody, výměna zářivek za LED osvětlení, či o víkendech a státních svátcích snížení vytápění. Při plošném snižování teploty v budovách vycházel ČEZ z doporučení české vlády i evropských institucí.
„Energetická krize ještě více podtrhla celoevropský trend, který podporuje energetické úspory. Aktivně pomáháme šetřit energiemi českým domácnostem, podnikům i státním institucím, je tedy logické že i my sami půjdeme příkladem. Snížení teploty v budovách bylo prvním rychlým opatřením, ve kterém budeme pokračovat, ale zaměříme se teď i na komplexní systémová řešení,“ říká Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa ČEZ.
ČEZ ročně do oblasti snižování energetické náročnosti budov investuje v průměru 45 milionů korun: jedná se zejména o zateplování budov, výměny oken, modernější systémy měření a regulace, instalace úspornějšího osvětlení, ale třeba i výměnu kancelářských elektrospotřebičů (ledničky, kávovary) za energeticky méně náročné.
Loni například proběhla rekonstrukce administrativní budovy v Kolíně, při které došlo k zateplení pláště budovy, výměně oken a ke změně vytápění z přímotopů na tepelná čerpadla. V přípravě je rovněž osazování vybraných budov fotovoltaickými panely.