středa 5. února 2025
ikona hodiny 27. 2. 2023 11:16

Evropa se bude muset ušpinit, tvrdí energetický expert

Jinými slovy budeme muset zainvestovat do vlastní těžby a zpracovatelských kapacit. I to je jedna z lekcí, které nám uštědřila probíhající válka na Ukrajině, řekl v debatě se zakladatelem a globálním stratégem diskuzní platformy Alter Eko Romanem Chlupatým velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Jak připomněl, v případě ropy a plynu se určité závislosti na nepřátelských režimech ani napříště nezbavíme. Důležitá je proto i diverzifikace a v neposlední řadě zbraně, s pomocí kterých držíme dodavatele v šachu; k nim se dnes řadí pojištění globální dopravy a obecněji finanční aparát.

Roman Chlupatý Roman Chlupatý autor

Česko-kanadský konzultant a publicista specializující se na globální ekonomiku, politiku a průsečík těchto dvou světů. Žil, studoval a pracoval v Londýně, Torontu, Berlíně, Amsterdamu, Aarhusu a Praze, kde po bezmála dvaceti letech na cestách zakotvil. Je spoluautorem The Evolution of Money vydané v roce 2016 Columbia University Press a dalších pěti knih vydaných v celkem sedmi jazycích, včetně mandarínštiny a japonštiny. Je také zakladatelem a analytikem boutique konzultační společnosti Alternative Perspectives a diskusní platformy Alter Eko.

Foto: Shutterstock.com
Čistá Evropa je mýtus, budeme se muset ušpinit! Foto: Shutterstock.com

Únorová Alter Eko debata je součástí příprav na páté Ekonomické fórum Kostelec, které se tentokrát zaměří na energetiku. Letošního českého Davosu se jako hlavní řečník zúčastní profesor Václav Smil, mimo jiné jeden z nejoblíbenějších autorů Billa Gatese. O své vize a tipy se také podělí člen představenstva ŠKODA Auto Martin Jahn, majitel Sev.en Energy Pavel Tykač nebo náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podrobnosti o akci, které je portál KomoraPlus tradičním mediálním partnerem, nabízejí stránky poradenské společnosti Alternative Perspectives, provozovatele platformy Alter Eko.

Články autora Roman Chlupatý

Nejnovější články

Analýzy

SOCR Retail Index: Mírný optimismus obchodníků trvá

SOCR Retail Index, pravidelný čtvrtletní průzkum Svazu obchodu...
Aktuality

Na Pražském hradě proběhne setkání lídrů e-commerce GECOM 2025

Akce GECOM 2025 představí klíčové trendy, inovace a...
Expertní pohled

Co je aktuálně nového v oblasti práce s daty?

V dnešní digitální době disponuje většina firem a...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Co je aktuálně nového v oblasti práce s daty?

V dnešní digitální době disponuje většina firem a...
Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...