Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
I přestože sedm z deseti živnostníků a firem bude muset v následujících měsících zdražit své výrobky a služby, ceny už neporostou tak rychle jako dosud. V dalších měsících bude tempo růstu cenové hladiny zpomalovat k 10% hladině. Naznačují to data ze šetření mezi podnikateli, která analyzovala Hospodářská komora.
„U živnostníků a podniků odeznívá obava z drahých energií díky zastropování cen a klesajícím cenám na energetických trzích. Výrazně horší je ale stále situace u ostatních, neregulovaných nákladů podnikání. Materiály, cena práce nebo bankovní úvěry zdražují, což jsou výrobci nuceni promítat do cen své produkce. I zde je ale už patrné, že se nebude zdražovat tolik jako ještě před půlrokem. To je dobrá zpráva pro podnikatele i spotřebitele. Za předpokladu, že stát bude provádět rozumnou měnovou a fiskální politiku, inflace bude klesat,“ komentoval výsledky šetření Komorový barometr prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Ke zpomalení růstu cen by mohly letos významně přispět také investice do energetických úspor, strojů a technologií, kterými se firmy snaží snížit své výrobní náklady. Takto zaměřené investice mají také potenciál akcelerovat hospodářský růst České republiky. Podle dat Hospodářské komory se přitom zlepšuje celková investiční nálada, když nějaký druh investic plánují realizovat v tomto pololetí téměř tři čtvrtiny firem.
Ze šetření mezi podnikateli také vyplynulo, že za posledních šest měsíců nejméně zdražovali živnostníci a mikro podniky do deseti zaměstnanců, polovina z nich totiž nezdražovala vůbec. Přibližně 7 % živnostníků a nejmenších podniků dokonce své ceny snížili. Z odvětvového průřezu vyplynulo, že své ceny udržely zejména firmy poskytující služby převážně pro podniky. Jde například o právní, daňové a podnikatelské poradenství, účetnictví, reklamní činnosti, nábor pracovních sil nebo čištění budov.
Podle Hospodářské komory bude letos inflace postupně klesat k roční míře na úrovni 10%. S dvoucifernou letošní mírou inflace počítá i Česká národní banka, která však v příštím roce předpokládá již téměř jen 2% celkovou inflaci.
Zpráva o zpomalení inflace je v pořadí již čtvrtou příznivou zprávou z ekonomiky, kterou Hospodářská komora letos publikovala. Mezi malými a středními podniky zavládl mírný optimismus, když se po výrazném poklesu opět zlepšila jejich podnikatelská nálada. A navzdory drahým energiím a rostoucím nákladům se drtivá většina podniků nechystá propouštět zaměstnance.
Analýza údajů o zdražování se promítne i do národohospodářské prognózy, kterou Hospodářská komora představí tento týden ve čtvrtek v 10 hodin.
Do šetření Komorový barometr se zapojilo 419 respondentů, zástupci mikro, malých, středních, ale i velkých firem působících v různých odvětvích ekonomiky napříč všemi kraji České republiky.