čtvrtek 23. ledna 2025
ikona hodiny 5. 5. 2023 07:13

Na výběru obvodového zdiva záleží

S tepelněizolačním zdivem lze ušetřit desetitisíce

Rodinných domů jsou u nás podle Českého statistického úřadu více než dva miliony a podle společnosti Wienerberger se letos položí základy zhruba 17 tisíc dalších. Nároky na jejich energetickou hospodárnost se přitom neustále zvyšují, což investory i výrobce stavebnin vede ke hledání způsobů, jak maximálně využít tepelněizolační vlastnosti zdiva a jít tak s dobou, která vyžaduje nejen šetření energií, ale především ohleduplnost k životnímu prostředí.

Foto: Wienerberger
Správná cihla šetří desetitisíce Foto: Wienerberger

Od každé zdi očekáváme, že bude pevná. Od obvodové ale chceme zároveň i výborné tepelněizolační vlastnosti, zvukotěsnost nebo odolnost proti vnějšímu podnebí. „Vhodné obvodové zdivo celoročně zaručuje příjemnou teplotu domu i s minimální spotřebou energie. Nízkoenergetické domy, dokonce i ty v pasivním standardu, lze dnes postavit z tradičních materiálů, jako jsou právě broušené cihly. Se zdivem značky Porotherm lze limitu docílit i s cihelnými bloky řady EKO+, které už není potřeba dodatečně zateplovat a zároveň disponují spoustou dalších výhod,” vysvětluje produktový manažer značky Porotherm Jan Huber.

V současné době na trhu panuje trend minimalistického bydlení, kdy lidé budují nová obydlí doslova z čehokoliv – od slámy, přes 3D tisk až po vyřazené lodní kontejnery, protože jim to umožní se s rozpočtem vejít do pár jednotek milionů korun. Pokud ale investor chce pořádný dům, což je v souladu s rostoucími požadavky na energetickou hospodárnost* dům nízkoenergetický nebo pasivní, pak může být vhodným řešením kombinace páleného cihelného zdiva s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi se systémem na rekuperaci tepla, využitím sluneční energie a ventilačními systémy.

„Zájem o pasivní a nízkoenergetické domy mezi Čechy neustále roste, za poslední dekádu se jejich počet zvýšil více než desetkrát. Investoři se snaží snížit svou uhlíkovou stopu i náklady na bydlení. Zčásti je však jejich zájem způsoben i dotací Nová zelená úsporám, pomocí níž na nízkoenergetické bydlení přispívá stát, a také vyhláškou, která od loňského roku snížila množství primární neobnovitelné energie, kterou mohou novostavby spotřebovat za rok, zhruba na polovinu. Stavba pasivního nebo nízkoenergetického domu jako taková je sice nákladnější než u standardního rodinného domu, ale dlouhodobě se vyplatí. Návratnost této investice se pohybuje mezi 12 a 20 lety,” říká ředitel produktového managementu a business developmentu Jiří Dobiáš.

O tepelněizolačních vlastnostech zdiva a tím i o energetické hospodárnosti budovy nejlépe vypovídá součinitel prostupu tepla, který udává, kolik tepla projde během jedné hodiny čtverečním metrem materiálu. Současné normy požadují, aby to bylo méně než 0,3 stupně, nízkoenergetické domy ve standardu NZEB musí mít tepelný únik nižší než 0,21 stupně za hodinu a pasivní domy se musí vejít do 0,18 stupně.

„Pasivní standard dokážou za určitých podmínek splnit pálené cihly, pórobeton, dřevo i vápenopískové cihly. Každý ze zmíněných materiálů má ale svá specifika i výhody a nevýhody, a proto na výběru rozhodně záleží. U tepelněizolačních vlastností zdiva ve všech případech záleží na tloušťce a skladbě konkrétní zdi. Jednovrstvé zdivo plněné minerální vatou však jako jediný ze zmíněných materiálů lze použít i bez dodatečného zateplení. U pálených cihel je dále zaručená nejdelší životnost a nejvyšší odolnost vůči vnějším vlivům. Cihly dokážou udržet tepelnou energii a pomalu ji uvolňovat do interiéru, což přispívá ke stabilitě teplot uvnitř domu, a tím i ke snížení nákladů na vytápění. Kromě toho poskytují vynikající zvukovou izolaci,“ říká Jan Huber z Porothermu.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Aktuality

Komora vítá start legislativního procesu k mistrovské zkoušce

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu...
Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Trendy

Restaurace 2024: Stabilnější růst cen a chuť jíst zdravěji

Průměrná cena oběda v prosinci dosáhla 193,90 Kč,...

Nejnovější Trendy

Trendy

Restaurace 2024: Stabilnější růst cen a chuť jíst zdravěji

Průměrná cena oběda v prosinci dosáhla 193,90 Kč,...
Aktuality

Soft Skills jsou klíčem k úspěchu v práci i v životě

Soft skills, tedy měkké dovednosti, nejsou jen módní...
Aktuality

 Jak zlepšit řízení stavebních projektů

Stavební sektor čelí dlouhodobým problémům spojeným se zastaralými...