Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
První ročník mezinárodní konference Prague.bio nabídne ojedinělé setkání zástupců vědy a byznysu, kteří si vymění své zkušenosti z vývoje nových léčiv, diagnostiky, medicínských technologií a dalších oblastí biotechnologií. Akce má podporu české vlády a vystoupí na ní uznávané kapacity ze světa farmacie.
Mezinárodní konference Prague.bio je určena pro akademiky, investory a představitele průmyslu z celé střední Evropy. Zkušení investoři, zástupci předních farmaceutických firem a kanceláří transferu technologií se zde setkají s nadějnými startupy, vědci a studenty, aby jim svými radami a postřehy pomohli při komercializaci jejich vědeckých nápadů. Zástupcům průmyslu a investorům konference naopak poskytne zajímavý prostor pro výměnu názorů a možnost navázání další spolupráce.
„Věda a byznys jsou často dva absolutně rozdílné světy. Navzájem se ale potřebují a mají si co nabídnout. Vědecké projekty bývají zdrojem unikátních komerčních nápadů i zajímavou investiční příležitostí, úspěšná komercializace vědeckých poznatků naopak přináší zpět do výzkumu nemalé finanční prostředky,“ vysvětluje důvody konání konference profesor Martin Fusek, ředitel společnosti IOCB Tech, která patří mezi organizátory. Konference Prague.bio by podle něj měla přispět k vytvoření trvalé sítě partnerů, jejichž cílem bude budování efektivnějšího transferu biotechnologií nejen v České republice, ale i v celém středoevropském prostoru.
„Kdo netransferuje, není dobrý hospodář. Přenos vědeckovýzkumných poznatků do praxe je jednou z priorit naší vlády a mě těší, že se chystá konference, která tomu pomůže dokonce v mezinárodním měřítku,“ vysvětluje ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, jejíž resort akci spoluorganizuje. Transfer technologií je navíc podle ministryně důležitým tématem nejen pro vědu, ale i národní ekonomiku. Ročně může generovat příjmy v řádech miliard korun.
Pražská konference vychází ze zkušeností podobných akcí v zahraničí. Ve středoevropském prostoru je však zatím unikátní. „V tuto chvíli můžeme zatím prozradit, že na konferenci Prague.bio nebudou chybět přednášky zástupců významných farmaceutických firem, chystáme také zajímavou panelovou diskuzi se zahraničními investory a několik tzv. pitch sessions, které poskytnou možnost prezentace nadějným projektům z oblasti biotechnologie,“ doplňuje Jaromír Zahrádka, CEO investičního fondu i&i Biotech Fund a zakladatel bio-inovačního centra i&i Prague, dalšího z pořadatelů konference.
Konference se koná 26. září v Lichtenštejnském paláci v Praze. Pro zájemce o účast je otevřena registrace, příslušný formulář včetně možností platby je k nalezení na www.prague.bio. Poplatek za včasnou registraci činí 200 eur, popřípadě 150 eur pro studenty a vědecké pracovníky. Na akci se mohou hlásit také zajímavé vědeckovýzkumné nápady, jejich registrace probíhá také na výše zmíněném webu. Registrované projekty zhodnotí odborná komise a ty nejlepší z nich se budou ucházet o podporu investorů v rámci konference.