Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
V prvním čtvrtletí letošního roku se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo podle dat Českého statistického úřadu celkem 3,8 milionu hostů, z toho domácích hostů bylo 2,1 milionu a ze zahraničí se ubytovalo 1,7 milionu osob. Počet přenocování dosáhl necelých 10 milionů nocí a meziročně se zvýšil o čtvrtinu.
Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období 3,8 milionu hostů, což bylo o třetinu více než v loňském roce. Počet zahraničních návštěvníků se zvýšil bezmála o 90 % a také domácích hostů se ubytovalo více než loni. Návštěvnost se po covidové krizi pozvolna zvyšovala, ale v porovnání s rokem 2019 nebyla ještě na stejné úrovni. Provozovatelům stále chyběla pětina zahraniční klientely, která do Česka před krizí jezdila.
Ano, letošní první kvartál byl poprvé od roku 2019 bez jakýchkoliv covidových omezení, tedy opravdu nepřekvapí, že turistů bylo více a počtu přenocování také. Když však otevřeme oči, nelze nevidět, že v mezinárodním kontextu české hotely a penziony výrazně zaostávají, a to nejen za západními metropolemi, ale nově i za Bratislavou nebo Varšavou.
Růst cen za pokoj ani zdaleka nepokrývá inflaci a zimní obsazenost okolo 50 % je jedna z nejnižších ze srovnatelných zemí. Interpretovat současná data ČSÚ jako velký návrat českého hotelnictví po covidu, by proto bylo naprosto zavádějící.
V našich hotelech máme obsazenost cca 20-30% nad okolním trhem, to ale neznamená, že se nás netýkají systémové problémy celého odvětví – drahé energie i potraviny, inflační růst mezd, neřešení Airbnb.
Výsledkem bude větší koncentrace trhu. Provozování jednoho hotelu nebo penzionu bez úspor v rozsahu, které jsou dostupné pro větší hotelovou skupinu, se přestává vyplácet. My jsme na tento nový normál připraveni.