úterý 21. ledna 2025
ikona hodiny 19. 5. 2023 06:28

Fixovat je dnes chytré. Nezapomínejte na kurz koruny

„Pokud řídíte cash flow firmy a nefixujete směnný kurz koruny, pak vám možná ujíždí vlak i s konkurencí. Doma i ve firmě fixujeme cenu elektrické energie a plynu, fixujeme hypotéku, a jelikož se na nás ze všech stran valí informace o tom, co všechno zdražuje, nejraději bychom si fixovali i cenu potravin v obchodě, kdyby to samozřejmě šlo. Kromě toho, že fixovat je dnes prostě chytré, tak ono na tom skutečně něco je,“ říká analytik Citfin Tomáš Volf.

Foto: Shutterstock.com
Fixovat je chytré Foto: Shutterstock.com

Fixovat finance firmy a fixovat doma elektřinu je přece něco jiného?

Je to stejné, alespoň v principu. Pokud firma vyváží nebo dováží, pak se nutně v jejím životě někde objevuje směna deviz. Buď kupujete cizí měnu na platbu faktur, nebo za vyvezené zboží inkasujete např. eura, která musíte směnit za ještě alespoň trochu normální kurz. Pak se díváte na vý­pis z účtu a říkáte si, jak je to hrozné: Loni jsem touto dobou prodával eura za 24,50 €/CZK a dnes za 23,55 €/CZK. Správná otázka je: Co jsem udělal pro to, abych snížil riziko kurzové ztráty?

Jak fixace kurzu funguje?

Nejdostupnější formát pro zajištění je forward neboli termínový obchod. Umožňuje zafixovat částky většinou již od 10 tisíc eur, což z něj dělá nástroj vhodný nejen pro velké nadnárodní korporace, ale i pro malé a střední firmy. Ty totiž kurzové riziko často podceňují, ale právě ony mohou být dnes velmi zranitelné. Pokud dnes víte, že za měsíc inkasujete eura od vašeho obchodního partnera, můžete si už dnes zajistit forwardem aktuální kurz. Za měsíc za něj smě­níte. Stejně to platí pro forward na týden nebo třeba na rok.

Foto: Citfin
Analytik Tomáš Volf Foto: Citfin

Zajištění kurzu na rok chápu, ale jaký má smysl fixace do měsíce?

Je to čistokrevná kombinace forwardu a spotu. Firmy ho často využívají v případě, že potřebují za­jistit kurz na příští týden nebo do jednoho měsíce. Prakticky se jedná o dlouhodobější spot. Klíčovým faktorem u tohoto produktu je nulová záloha. Firma si tedy zajistí kurz v řádu týdnů bez toho, aniž by to negativně ovlivnilo její cash flow. Další výhodou je dostupnost, protože krátkodobým forwardem lze zajistit částky už od 10 tisíc eur, a to bez poplatků a výhodně.

Na forwardu se asi dá i celkem slušně vydělat, nemám pravdu?

Nic není bez rizika. Podstatné je pochopit, že fixo­vání ceny není spekulace. Jsem‑li firma, vydělávám na svých produktech, nikoli na kurzu. Zjednoduše­ně řečeno: prodal jsem své zboží s marží, které chci dosáhnout a která je založena na dnešním kurzu koruny. Nebudu zbytečně doufat, že koruna půjde v můj prospěch a já vydělám ještě více, až budu směňovat devizy, ale udělám forward a zajistím si požadovanou cenu. V dnešní době je kurz jedna z mála jistot, které je možné koupit.

Komu je vlastně zajištění kurzu určeno, dovozcům, nebo vývozcům?

Všem. Určitě by nad fixací měli uvažovat všichni, kteří více pracují s kurzem, kteří jsou ve vysoce konkurenčním prostředí a kteří aktivně řídí cash flow. Ve výsledku tedy zjistíme, že fixace je sku­tečně pro všechny firmy napříč obory. Dnes je už zajištění běžnou praxí nejen u velkých korporací, ale i u malých a středních firem, které díky tomu získávají náskok před svou konkurencí. Koruna byla vždy volatilní a do budoucna tomu nebude jinak. Nechtěným výkyvům koruny lze předejít pouze jedním způsobem – zajištěním kurzu.

Grafika: Citfin
Grafika: Citfin

Co když se termíny kontraktu změní?

Není problém, dokonce bych se divil, kdyby se tak nestávalo. Forward má mnoho mutací, navíc ho lze v čase efektivně posouvat nebo postupně vypořádávat, což z něj dělá flexibilní nástroj pro práci s rizikem.

Kdy je kurz nejlepší? Kdy fixovat?

Odpověď za milion, spíš za víc. Ale jak jsem už zmínil, nejde o spekulaci. Otázka je, zda je dnešní kurz v souladu s kalkulacemi a jestli za něj firma dosáhne požadovanou marži. Pokud ano, sjedná­váte forward. Pokud ne, můžete počkat a nechat si kurz hlídat, nebo rovnou sjednat order, ze kterého následně uděláte forward. Možností je celá řada a zkušený dealer vám poradí. Normální lidský přístup a zkušenosti jsou lepší než drahé sako a kravata. To platí i na dealingu v Citfin.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...
Expertní pohled

Ceny nájmů v Praze neklesnou, naopak porostou až o 10 %

Vlastní bydlení se pro velkou část mladých Čechů...
Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...

Nejnovější Expertní pohled

Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...
Expertní pohled

Ceny nájmů v Praze neklesnou, naopak porostou až o 10 %

Vlastní bydlení se pro velkou část mladých Čechů...
Aktuality

Americká inflace přinesla dluhopisům úlevu, co přinese inaugurace?

Riziková aktiva, které od počátku tohoto roku trápily...